Żołnierz z 10 BKPanc najlepszy w "Sudeckiej Setce"

TOK
Złoty medal w 25 Górskim Ultramaratonie Sudecka Setka to kolejny sukces żołnierza batalionu dowodzenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej, porucznika Marcina Pawłowskiego.

Jak co roku uczestnicy maratonu mieli do pokonania trzy niełatwe trasy różnej długości: 42 km w trakcie Nocnego Maratonu Górskiego oraz 72 i 100 kilometrów. Na starcie tegorocznej Sudeckiej Setki stanęło 353 zawodników, co stanowi swoisty rekord w historii tych zawodów. Ponad dwustu zawodników wybrało najdłuższy, „królewski” dystans na 100 kilometrów, a stu stanęło na starcie maratonu nocnego.

- Trasy biegły przez okoliczne góry, lasy i leśne ścieżki. Tu największym utrudnieniem były duże różnice wysokości – jeden z 10 punktów kontroli ustawionych wzdłuż trasy to Lesista Wielka, która jest położona na wysokości 851 metrów nad poziomem morza. – relacjonował porucznik Pawłowski.

Maratończycy mogli podziwiać najwyższe szczyty Gór Wałbrzyskich: Mniszek, masyw Trójgarbu, Chełmca czy Dzikowca. Dużym utrudnieniem był padający z różnym natężeniem deszcz, który towarzyszył nam prawie przez cały czas trwania biegu.

Ani deszcz, ani różnice wysokości nie przeszkodziły porucznikowi Pawłowskiemu ukończyć biegu z najlepszą lokatą. Na mecie pojawił się pierwszy z 89 zawodników, którzy dobiegli do mety. Z czasem 9 godzin i 17 minut pancerniak wyprzedził kolejnego zawodnika o ponad pół godziny i wygrał 25 Górski Ultramaraton Sudecka Setka.

W zawodach uczestniczył również inny żołnierz 10BKPanc. Powracający po kontuzji szef sztabu brygady, podpułkownik Bogdan Rycerski wziął udział w Nocnym Maratonie Górskim na 42 km, który ukończył z czasem 4 godziny 28 minut, zajmując wysokie 18 miejsce na 104 zawodników na tym dystansie.

Sudecka Setka to maraton organizowany od wielu lat przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Boguszowicach-Gorcach, który ma na celu popularyzowanie biegów górskich jako formy rekreacji ruchowej i aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.