Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bolesławcu wyszkolą teleinformatyków

Andrzej Kot
Uczniowie poznają stare i nowe technologie
Uczniowie poznają stare i nowe technologie ZSE Bolesławiec
W Bolesławcu, w Zespole Szkół Elektronicznych powstała nowoczesna pracownia teleinformatyczna. Teraz uczniowie znajdą bez trudu pracę

Technik teleinformatyk to jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków w naszej szkole - podkreśla dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu Andrzej Leśniewski. - Mamy nadzieję, że tą atrakcyjność dostrzegą także potencjalni nowi uczniowie podczas zbliżającej się rekrutacji - dodaje. Bo pracodawcy już to dostrzegli.

- Ważne, że młodzi ludzie mają kontakt z żywą technologią, taką najnowszą - mówi Ewa Utratna z firmy DERSEN, która najsilniej wsparła pomysł otwarcia pracowni teleinformatycznej. - Nie robię tego bezinteresownie. Zwyczajnie potrzebujemy dobrze wykształconych pracowników - wyjaśnia pani Ewa.

To właśnie firmie DERSEN uczniowie ZSE zawdzięczają możliwość pracy na nowoczesnym sprzęcie.

W pracowni zamontowano dwie sieci komputerowe - klasyczną (tzw. skrętka, czyli kabel miedziany) i światłowodową. Dzięki temu uczniowie nauczą się montownia takich sieci i przygotowywania ich do działania oraz późniejszej administracji siecią i rozwiązywania bieżących problemów.

Podczas otwarcia uczniowie zaprezentowali sposób rozwiązania jednego z takich problemów.

Użytkownikowi sieci w wyniku wypadku przerwał się kabel światłowodowy i stracił on dostęp do internetu.

Z pomocą przyszli mu uczniowie ZSE, którzy dokonali fachowych oględzin światłowodu za pomocą specjalistycznego sprzętu, a następnie dokonali połączenia dwóch przewodów za pomocą spawarki do światłowodów, która swoją droga w niczym nie przypomina klasycznej spawarki i jest urządzeniem niezwykle nowoczesnym i precyzyjnym.

Jak podkreślali obecni na otwarciu pracowni fachowcy i nauczyciele, ZSE uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem wzorowo.

Dzięki nowej pracowni uczniowie nie muszą martwić się o znalezienie pracy po skończeniu szkoły. Specjalność, którą zdobędą jest poszukiwana przez pracodawców. I o to właśnie chodzi w zmienianiu szkolnictwa.

- Pracodawca i szkoła muszą być blisko - potwierdza Dariusz Kwaśniewski, członek zarządu powiatu bolesławieckiego odpowiedzialny m.in. za edukację.

- Ta oferta jest bardzo ciekawa - przyznaje Rafał Rudzik, ojciec gimnazjalisty z Bolesławca. Będę namawiał syna, by wybrał tę szkołę - dodaje. - Internet, łączność światłowodowa to jest przyszłość, pod warunkiem , że zna się nowe technologie - tłumaczy. A ta pracownia właśnie to gwarantuje.

Na otwarciu obecni byli również przedstawiciele filmy Amper, która również rozpoczyna ścisłą współpracę z Zespołem Szkół Elektronicznych, która już teraz zapowiada się bardzo obiecująco.

Warto podkreślić również dużą rolę Banku Zachodniego WBK, który był jednym ze sponsorów pracowni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto