MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Bolesławcu uratowali przed ruiną piękny pałac i urządzili w nim Muzeum Ceramiki. Nowe ekspozycje zachwycają. Można je już zwiedzać

Alina Gierak
Alina Gierak
Muzeum Ceramiki  z dwóch budynków przeniesiono  do zabytkowego pałacu Pücklera przy ulicy Zgorzeleckiej w Bolesławcu
Muzeum Ceramiki z dwóch budynków przeniesiono do zabytkowego pałacu Pücklera przy ulicy Zgorzeleckiej w Bolesławcu UM Bolesławiec
Ceramika bolesławiecka, słynne kubki, talerze, miski z niebieskimi stempelkami, to jeden z hitów Dolnego Śląska. Jeleniogórzanie chętnie jeżdżą do Bolesławca na zakupy i targi ceramiki. Od 3 kwietnia będzie można podziwiać bolesławiecką ceramikę w nowej siedzibie Muzeum Ceramiki. Urządzono je we wspaniałym, odrestaurowany pałacu Pücklera.

Spis treści

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu - nowa siedziba

W Muzeum Ceramiki w Bolesławcu można było poznać między innymi tradycję wyrobów ceramicznych, a także historię miasta. Do tej pory eksponaty rozproszone jednak były w dwóch budynkach, co nie ułatwiało zwiedzania. To się zmieni. Muzeum od 3 kwietnia działać będzie w nowej siedzibie. To połączenie nowoczesności, światowego designu z zabytkową zabudową.

Muzeum z dwóch budynków przeniesiono do zabytkowego pałacu Pücklera przy ulicy Zgorzeleckiej. Jest tu dwa razu więcej miejsca niż w poprzednich budynkach. Powstała duża wystawa, łącząca wątki związane z historią miasta oraz bolesławieckiej ceramiki. Do dyspozycji muzealników jest także duży park.

Zabytkowy Pałac Pücklera nowa siedziba Muzeum Ceramiki

Pałac hrabiego Eduarda Maximiliana Ferdinanda Erdmanna von Pückler w 1857 r. Trójskrzydłowa budowla na planie zbliżonym do litery U z dominującą wieżą zwieńczoną krenelażem otrzymała jednorodną stylową szatę neogotycką. Przy pałacyku znajdował się rozległy park w stylu angielskim.

W latach 70. XIX w. pałac przeszedł w posiadanie hrabiego Hatzfelda, a następnie zakupił go Samuel Woller, właściciel zakładów tekstylnych „Concordia”. W 1920 r. pałac został zakupiony przez magistrat Bolesławca i przebudowany na potrzeby Domu dla Młodzieży (Jugendhaus/Jugendheim). Mieściła się tu również czytelnia i biblioteka (Städtische Lesehalle i Volksbibliothek). W kolejnych latach były tu między innymi szkoła sportowa oraz lazaret.

Po II wojnie światowej budynek należał m.in. do Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, Bolesławieckiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, a w latach 1986–2019 do Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu. Potem budynek niszczał, bo samorząd nie miał pieniędzy na remont zabytkowej budowli.

Samorząd bolesławiecki na remont pałacu i urządzenie w nim muzeum zdobył 15 mln złotych z tak zwanych Funduszy Norweskich na projekt „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Konkurencja była bardzo duża. O wsparcie ubiegało się 189 gmin z całej Polski.

Otwarcie Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

3 kwietnia 2024 r. o godzinie 19. 00 zaplanowano wielkie otwarcie nowej siedziby Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w dawnym pałacyku Pücklera.

Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji łączących sztukę z najnowszymi technologiami, które wprowadzą zebranych gości w wielokulturowy świat ceramiki. W programie przewidziano m.in.

  • Koncert zespołu saksofonowego złożonego z absolwentów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w Bolesławcu, prowadzonego przez wykładowcę Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu- Mateusza Boducha;
  • Występ wokalny „Norweskie melodie ludowe” w wykonaniu aktorki, wokalistki i pracownika Telemark Museum - Karen Kjeøen Erikstad, połączony z prezentacją tradycyjnego norweskiego stroju regionalnego;
  • Multimedialny pokaz historyczny na elewacji budynku wzbogacony elementami linearnego mappingu laserowego oraz przestrzenny spektakl światła, dźwięku oraz efektów specjalnych.

Wystawy w nowym Muzeum Ceramiki

We wnętrzach pałacyku na zwiedzających czekać będą

  • nowatorskie ekspozycje łączących historię ceramiki z dziejami miasta
  • dwie zjawiskowe wystawy czasowe: “Europejski Szlak Ceramiki: włoski fajans z Faenzy i Deruty” oraz “Europejski Szlak Ceramiki: norweska porcelana z Porsgrunn”.
  • goście odwiedzający muzeum będą mogli wziąć udział w otwartych warsztatach dekorowania wyrobów porcelanowych, prowadzonych przez pracowników norweskiego Porselensmuseet w Porsgrunn – Telemark Museum.
  • dla miłośników historii miasta przygotowana została także loteria

Jak dojechać do Muzeum Ceramiki w Bolesławcu?

TUTAJ znajdziecie informacje o godzinach otwarcia Muzeum i cenach biletów

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto