Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiecczyzna: Co dalej po gimnazjum? Oto jest pytanie! Uczniowie ostatnich klas wybierają szkołę

Łukasz Gardas
Na marcowej Giełdzie Edukacyjnej swoją ofertę zaprezentowały wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z naszego powiatu. Każda placówka próbowała kusić uczniów ostatnich klas gimnazjów. Starsi koledzy przekonywali, że to właśnie proponowane przez nich kierunki są przyszłościowe.
Na marcowej Giełdzie Edukacyjnej swoją ofertę zaprezentowały wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z naszego powiatu. Każda placówka próbowała kusić uczniów ostatnich klas gimnazjów. Starsi koledzy przekonywali, że to właśnie proponowane przez nich kierunki są przyszłościowe. Fot. Maciej Kapuściński
Przed gimnazjalistami ostatnich klas trudne decyzje. Muszą się zdecydować, gdzie chcą się dalej uczyć. Do namysłu nie zostało im już zbyt wiele czasu.

Na terenie całej Żywiecczyzny działa 10 publicznych szkół ponadgimnazjalnych. Tyle samo jest również niepublicznych placówek ponadgimnazjalnych.

Uczniowie ostatnich klas gimnazjów są już po egzaminach końcowych, ale teraz czeka ich trudny wybór związany z dalszą drogą kształcenia. Trwa właśnie proces rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi ludzie na podjęcie ostatecznej decyzji mają co prawda czas do 20 czerwca, ale czym wcześniej to zrobią, tym lepiej, ponieważ niektóre kierunki już są mocno obłożone.

Na początku marca w żywieckim Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyła się Giełda Edukacyjna. Uczniowie liceów, techników i szkół zawodowych, a także ich nauczyciele zachęcali gimnazjalistów z ostatnich klas, aby do dalszej edukacji wybrali właśnie ich placówkę.

Oferta edukacyjna szkół ponadgimnazjalnych jest coraz szersza i bogatsza. Powstają klasy o nowych profilach. Wszystko po to, by zahamować widoczny w ostatnich latach odpływ gimnazjalistów między innymi do bielskich szkół.

Żywiecki Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, w roku szkolnym 2011/2012 udostępni kierunki: technik ekonomista, technik handlowiec, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik organizacji usług gastronomicznych, sprzedawca, kucharz. Będzie również klasa wielozawodowa (piekarz, cukiernik, rzeźnik-wędliniarz).

W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu będzie można się uczyć na kierunkach: technik mechanik (specjalizacje: spawalnictwo, obróbka skrawaniem), technik elektryk (specjalizacje: maszyny elektryczne, instalacje elektryczne), technik elektronik (specjalizacje systemy i sieci komputerowe, urządzenia audiowizualne, automatyka przemysłowa), technik teleinformatyk, technik informatyk, technik mechatronik (specjalizacje: programowanie i obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie, automatyka przemysłowa), operator obrabiarek skrawających, elektryk.

Będą także klasy sportowe (specjalizacje: lekkoatletyka, piłka koszykowa, piłka siatkowa i taniec) oraz policyjna, którą uruchomiono w roku szkolnym 2009/2010. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Bogusław Wyleciał, dyrektor placówki mówi, że trzeba obserwować rynek pracy.
- Musimy otwierać takie kierunki, które najbardziej interesują osoby kończące gimnazjum - tłumaczy i dodaje, że tylko uatrakcyjnianie oferty może spowodować, że młodzież przestanie uciekać do szkół w Bielsku-Białej.

Uczniowie poznają historię policji i uczą się organizacji służby. Zajęcia prowadzą też policjanci. Zapoznają młodzież z zasadami ruchu drogowego oraz podstawami systemu prawnego.

Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im.Armii Krajowej w Żywcu oferuje naukę w klasach: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik geodeta, technik urządzeń sanitarnych, technik usług fryzjerskich, a także stolarz, murarz, fryzjer. Jest też Klasa wielozawodowa.

W żywieckim Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych uruchamiane są cztery kierunki. Są to: technik analityk, technik ochrony środowiska, technik informatyk oraz technik leśnik.

Zespół Szkół Samochodowych w Żywcu proponuje młodym ludziom podjęcie nauki w klasach: technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych
elektromechanik pojazdów samochodowych i blacharz samochodowy.

Żywiecki Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Moszczanicy ma coraz szerszą ofertę kształcenia. Na najbliższy rok szkolny trwają zapisy do następujących klas:technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik hodowca koni (specjalizacja agroturystyka), klasa wojskowa, klasa biathlon i tenis stołowy, kucharz małej gastronomii (Zasadnicza Szkoła Zawodowa), a także mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych (Zasadnicza Szkoła Zawodowa).

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im.prof.Jerzego Buzka w Węgierskiej Górce oferuje kierunki: technik informatyk, technik mechatronik, technik mechanik (specjalizacja aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka przemysłowa), mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych oraz technik elektryk.

Zespół Szkół w Milówce zachęca natomiast do nauki na kierunkach: technik hotelarstwa (nowo uruchamiany kierunek), technik ekonomista, technik żywienia i gospodarstwa domowego i kucharz małej gastronomii.

Nowym kierunkiem kształcenia w Zesple Szkół Ogólnokształcących im. Marii Konopnickiej w Milówce jest z kolei klasa o rozszerzeniu matematyczno-językowym.

Jakich kierunków kształcenia Twoim zdaniem brakuje w szkołach ponadgimnazjalnych mieszczących się na terenie powiatu żywieckiego?

Napisz w komentarzach poniżej lub wyślij swoją opinię na maila: [email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto