Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zepsują klimat

Marek Łętowski
To może wpłynąć nie tylko na firmy - mówi Bogdan Nowak. - Ucierpią ci, którzy stracą pracę z zakładach mających mniej zamówień. Fot. L. Grabowy
To może wpłynąć nie tylko na firmy - mówi Bogdan Nowak. - Ucierpią ci, którzy stracą pracę z zakładach mających mniej zamówień. Fot. L. Grabowy
(BOLESŁAWIEC) Prezydent miasta poinformował, że posterunek celny w Bolesławcu może zostać zlikwidowany. To zła wiadomość dla przedsiębiorców. Wielu z nich kilka razy dziennie korzysta z usług celników.

(BOLESŁAWIEC) Prezydent miasta poinformował, że posterunek celny w Bolesławcu może zostać zlikwidowany. To zła wiadomość dla przedsiębiorców. Wielu z nich kilka razy dziennie korzysta z usług celników. Importerzy, eksporterzy i władze będą się starać o pozostawienie posterunku w mieście.

W Bolesławcu i okolicach działa kilkadziesiąt firm korzystających z obecności celników. Są pracodawcy zatrudniający po kilkaset osób, którzy mogą mieć spory kłopot. Kapitał zagraniczny inwestował w Bolesławcu głównie dzięki istnieniu posterunku celnego. To okno na świat dla handlujących z zagranicą. Potencjalny inwestor wypytuje już działające firmy o klimat na danym terenie.
- Teraz trudno będzie to miasto komukolwiek polecać - mówi Grzegorz Menet, dyrektor Bader Polska. Jego firma zatrudnia prawie 500 osób.
W trudnej sytuacji będą wszyscy, którzy odbiorców i dostawców mają za granicą. Najbliższe placówki celne to Żarska Wieś i Legnica.

Mały też ma źle
Możliwość dojeżdżania do Legnicy z każdą odprawą niepokoi także mniejsze firmy. Bogdan Nowak importuje płótna z Francji. Czasem dokonuje przerobu uszlachetniającego. Przysłany z zagranicy materiał przerabia na eleganckie serwetki itp.
- Import płótna już jest bardzo trudny - wyjaśnia Bogdan Nowak. - Jeśli będę musiał jeździć ze wszystkim do Legnicy, to zostawię w Bolesławcu tylko sklep.
Szycie, gdzie zatrudniam do trzydziestu osób, przeniosę do miasta, w którym jest urząd celny.
Przedsiębiorcy uważają, że takie pomysły to robienie z miast prowincjonalnych dziur. Trudności już są wielkie, a mogą przekroczyć możliwości niewielkich zakładów.

U celników cisza
O planach likwidacji posterunku nie wie nic jego załoga. Skontaktowaliśmy się z zastępcą dyrektora Urzędu Celnego we Wrocławiu, Markiem Multanem.
- To są tylko przymiarki - wyjaśnia dyrektor Multan. - Żadna decyzja nie zapadła. Zapewniam, że zanim na coś się zdecydujemy, porozmawiamy z lokalnymi władzami i z przedsiębiorcami. Nie chodzi tu o oszczędności. Mamy zaplanowaną zmianę w sieci placówek i rozważamy różne warianty. Losy posterunku w Bolesławcu rozstrzygną się pod koniec listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto