Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zainstalują alarmy w świątyniach

Katarzyna Wilk
To są figurki, które ukradziono ze świątyni w Niwnicach. ZGINĘŁY W TYM ROKU  W marcu z kościoła w Dłużcu ukradziono barokowy obraz olejny św. Jadwigi z XVIII wieku, w kwietniu rzeźbę Matki Boskiej z piaskowca, która zdobiła wejście do kaplicy w Milęcicach, a miesiąc później dwie donice z posesji przykościelnej w Rębiszowie. To nie wszystko. Zginęło również kilka wartościowych rzeźb przydrożnych. W styczniu z rębiszowskiego cmentarza zniknęły też płyty epitafijne, pochodzące z XVIII wieku. FOT. ARCHIWUM POLICJI
To są figurki, które ukradziono ze świątyni w Niwnicach. ZGINĘŁY W TYM ROKU W marcu z kościoła w Dłużcu ukradziono barokowy obraz olejny św. Jadwigi z XVIII wieku, w kwietniu rzeźbę Matki Boskiej z piaskowca, która zdobiła wejście do kaplicy w Milęcicach, a miesiąc później dwie donice z posesji przykościelnej w Rębiszowie. To nie wszystko. Zginęło również kilka wartościowych rzeźb przydrożnych. W styczniu z rębiszowskiego cmentarza zniknęły też płyty epitafijne, pochodzące z XVIII wieku. FOT. ARCHIWUM POLICJI
POWIAT LWÓWECKI Pora przeszkodzić w rabowaniu cennych dzieł sztuki Kościoły zostaną zabezpieczone. To konieczne, by uniemożliwić kolejne kradzieże zabytkowych przedmiotów W tym roku było siedem ...

POWIAT LWÓWECKI
Pora przeszkodzić w rabowaniu cennych dzieł sztuki

Kościoły zostaną zabezpieczone. To konieczne, by uniemożliwić kolejne kradzieże zabytkowych przedmiotów

W tym roku było siedem kradzieży dzieł sztuki z kościołów na terenie powiatu lwóweckiego. Zabytki giną najczęściej z niezabezpieczonych kościołów, przydrożnych kapliczek, cmentarzy i ruin w małych wiejskich miejscowościach.
– Myślę, że konieczne jest wsparcie przez urzędy zakładania zabezpieczeń i alarmów w kościołach – mówi Henryk Kulesza, starosta lwówecki.
– Chciałoby się powiedzieć: mądry Polak po szkodzie. Od wielu lat zwracaliśmy uwagę na problem związany z niedostatecznym zabezpieczeniem przed kradzieżami wielu cennych zabytków ruchomych. Każda inicjatywa związana z pomocą finansową dla parafii posiadających „kosztowne” dobra kultury jest potrzebna – mówi Arkadiusz Gutka, prezes oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Lwówku.

Łatwy łup
Dziekan lwóweckiego dekanatu Krzysztof Kiełbowicz uważa, że dzięki wsparciu gmin, parafie będą w stanie uchronić obiekty sakralne przed włamaniami.
W tym miesiącu zrabowano jedne z najcenniejszych zabytków w naszym regionie. Ze świątyni w Niwnicach w ręce złodziei trafiły niezwykle wartościowe przedmioty: późnogotycki tryptyk z rzeźbą Pięknej Madonny, rzeźby św. Piotra i Pawła i kilka drobnych ozdób. Kościół w Niwnicach stoi z dala od zabudowań i nie ma alarmu, który odstraszyłby przestępców.
– Nie wpadliśmy na ślad, dzięki któremu udałoby się odzyskać cenne przedmioty – mówi Zdzisław Mirecki z lwóweckiej policji.

Finansowe wsparcie
Ale mamy także dobrą wiadomość. Niedawno udało się odzyskać skradzioną trzy lata temu z terenu przy kościele w Marczowie rzeźbę św. Katarzyny. Została odnaleziona na terenie Niemiec. Była w posiadaniu kolekcjonera z Drezna. Zabezpieczyła ją niemiecka policja i już niebawem wróci do kraju.
Starosta będzie zachęcał do finansowania zabezpieczania kościołów z burmistrzami i wójtami. Życzymy powodzenia. Efekt tych rozmów będzie sprawdzianem wiarygodności urzędniczych deklaracji na temat dbałości o kulturę i zabytki. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto