Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrócą do firm

Leszek Grabowy
- Mam nadzieję, że w przyszłym roku stażami obejmiemy jeszcze więcej absolwentów - mówi Ewa Hryciów.  FOT. LESZEK GRABOWY
- Mam nadzieję, że w przyszłym roku stażami obejmiemy jeszcze więcej absolwentów - mówi Ewa Hryciów. FOT. LESZEK GRABOWY
BOLESŁAWIEC Z końcem listopada kończą się umowy stażowe absolwentów szkół średnich i uczelni wyższych. Ponad siedmiuset młodych ludzi zasiliło kilkadziesiąt firm z terenu naszego powiatu.

BOLESŁAWIEC

Z końcem listopada kończą się umowy stażowe absolwentów szkół średnich i uczelni wyższych. Ponad siedmiuset młodych ludzi zasiliło kilkadziesiąt firm z terenu naszego powiatu. Przez kilka miesięcy pracy zyskali odrobinę praktyki i około 500 złotych wypłaty. Pracodawcy są z nich zadowoleni. - Czy jest szansa, że będziemy ich mogli dalej zatrudniać? - pytają.

Dla wielu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych jedyną formą zdobycia praktyki zawodowej i paru złotych wypłaty jest staż absolwencki. W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Bolesławcu do kilkudziesięciu firm naszego powiatu skierował ponad 700 absolwentów. Młodzi ludzie wnieśli do zakładów zapał do pracy, kreatywność i wiele nowych pomysłów. Pracodawcy są z nich bardzo zadowoleni tym bardziej, że absolwent jest bardzo tanim pracownikiem. Wszelkie koszty, łącznie z wypłatą ponosi PUP. Przez okres stażu, młody człowiek otrzymuje wypłatę w wysokości zasiłku dla bezrobotnych, tj. około 500 złotych brutto.
- Niby nie za wiele, ale zawsze to parę groszy na własne wydatki - mówi Basia Skrzypek, która odbywa staż w naszej redakcji.

Od kilku dni otrzymujemy od naszych Czytelników - zarówno pracodawców i stażystów, telefony z pytaniami, czy młodzi pracownicy będą mogli kontynuować pracę w swoich firmach.
- Zatrudniłem dwóch absolwentów - mówi Franciszek Domagała, właściciel firmy hydraulicznej. - Jestem z nich bardzo zadowolony. Chciałbym, żeby chłopcy dalej mogli u mnie pracować.

- Pieniędzy na tegoroczne staże wystarczy nam tylko do końca listopada - mówi kierownik PUP Ewa Hryciów. - Ale w przyszłym roku absolwenci ponownie pojawią się w zakładach.
Już w styczniu pracodawcy mogą w urzędzie pracy składać wnioski o staże absolwenckie. Ci, którzy zadowoleni byli z tych absolwentów, którzy u nich pracowali, mogą ich właśnie wskazać w składanym wniosku. - Jestem po pierwszych rozmowach z których wynika, że w przyszłym roku stażami obejmiemy co najmniej taką samą liczbę absolwentów, czyli 700 osób. Może ich być więcej, ale to zależy od tego ile środków otrzymamy od państwa.
Jak zapewnia Ewa Hryciów, już w lutym stażyści będą mogli wrócić do firm.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto