18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa we Włodzieninie

d.ł.
Widoki z wieży
Widoki z wieży Marzena Rak
Wieża widokowa we Włodzieninie, nowa atrakcja turystyczna gminy Branice, wyrasta ze starych murów gotyckiego kościoła. Z jej szczytu rozciąga się malowniczy widok na płaskowyż głubczycki. Widać stąd jak na dłoni wieże kościelne w Głubczycach i czeskie Jesioniki z Pradziadem, najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich.

Pierwsi turyści mogli napawać się widokami z wieży we Włodzieninie we wrześniu 2011 roku. Ale nie tylko malowniczy krajobraz przyciąga w te strony. Zaciekawiają ruiny kościoła św. Mikołaja, na którego losach cieniem położyła się ostatnia wojna. Przez lata zniszczona budowla świeciła pustkami, a jej historię – nawiązującą do istniejącego tu niegdyś zamku - pokrywał kurz. Odżyła z chwilą udostępnienienia turystom odremontowanej wieży kościelnej, zwieńczonej drewnianym tarasem widokowym. Na szczyt wchodzimy po nowych schodach. Bez obaw, konstrukcja wieży zyskała solidne wzmocnienie.

Przed kościołem uwagę zwracają kamienne rzeźby św. Jana Nepomucena i św. Floriana. Barokowe figury umieszczone są na prostopadłościennych cokołach, ozdobionych głową lwa z kołatką. Rzeźby powstały w XVIII wieku. Wywiezione później do Zubrzyc powróciły na swoje miejsce w XIX stuleciu.

Jesteśmy na terenie Parku Historycznego Włodzienin, o czym informuje tablica prezentująca najciekawsze w okolicy miejsca. W spacerowym tempie całą trasę można pokonać w ciągu godziny. Znajdują się tutaj 32 stanowiska archeologiczne, z czego aż 7 wpisanych jest do rejestru zabytków. Zobaczyć możemy we Włodzieninie m.in. pozostałości średniowiecznych grodzisk i osad z epoki brązu. Warto też zajrzeć do odnowionej świetlicy, która podobnie jak kościół św. Mikołaja z wieżą widokową i relikty dawnego zamku (rejon dzisiejszej szkoły podstawowej i domku nauczyciela) usytuowana jest w tzw. dolnym Włodzieninie. W świetlicowych salach uwagę zwracają zdjęcia okolicy widzianej z lotu ptaka.

O zamku włodzienińskim przypomina dziś zabytkowy most z figurą św. Jana Nepomucena. Tylko tyle przetrwało. Ale stał tutaj ponad trzy wieki – do 1897 roku. Wzniesiony na planie kwadratu, z wewnętrznym dziedzińcem i otoczony fosą, pozostawał w ścisłym związku z kościołem św. Mikołaja. Aż do drugiej połowy XIX stulecia tylko właściciele zamku, służba oraz dostojni goście mieli prawo wstępu do świątyni. To tutaj znajdowały się kamienne płyty nagrobne właścicieli Włodzienina, przeniesione w czasach nam bliższych na zamek w Brzegu. Kościół pełnił też funkcje obronne, o czym może świadczyć jego położenie (z dala od centrum wsi), okna strzelnicze oraz pozostałości okalającej go fosy. Dziś możemy na tę historię popatrzeć z góry.

W soboty i niedziele taras widokowy jest dostępny od rana do zmierzchu. Do końca października (10-17). W dni powszednie warto telefonicznie zapowiedzieć swoją wizytę (tel. 77 485 73 61, 485 70 78). Klucz od bramy wejściowej znajdziemy w najbliższym domu (pan Zbigniew Zapotoczny). Wstęp na taras widokowy jest bezpłatny. Zimą wieża będzie zamknięta, a w roku 2012 możemy się spodziewać z Urzędu Gminy w Branicach nowych informacji dla turystów odwiedzających Włodzienin.

Zobacz: szlak rycerzy joannitów na Opolszczyźnie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto