Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

We wtorek 13 listopada na terenie dawnego więzienia gestapo i siedziby PUBP w Bolesławcu pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzą ekshumacje.

IPN, (im)
Śladami zbrodni na Dolnym Śląsku – ekshumacje w Bolesławcu Wyniki badań georadarem, które przeprowadzono wcześniej, pokazują, że w ziemi znajdują się szczątki ludzkie, bądź też przedmioty znacznych rozmiarów.

Śladami zbrodni na Dolnym Śląsku – ekshumacje w Bolesławcu
Wyniki badań georadarem, które przeprowadzono wcześniej, pokazują, że w ziemi znajdują się szczątki ludzkie, bądź też przedmioty znacznych rozmiarów.

We wrześniu 2007 roku na terenie obecnego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Grunwaldzkiej w Bolesławcu podczas prac ziemnych znaleziono szczątki dwóch osób – kobiety i mężczyzny. Wstępne oględziny szkieletów wykazały, że mogą być to kości osób zmarłych ponad pół wieku temu. Nie bez znaczenia dla odkrycia jest fakt, że podczas wojny w obecnym MDK swoją siedzibę miało gestapo, a po wojnie - Urząd Bezpieczeństwa. Na ścianach wewnątrz budynku zachowały się nawet napisy wykonane przez więźniów w latach 1946–1949.

W związku ze znaleziskiem, zespół pracowników wrocławskiego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, przeprowadził na terenie w pobliżu MDK badania georadarem. Wyniki przeprowadzonych prac wskazują, że w pięciu miejscach doszło do bardzo wyraźnego naruszenia struktur ziemi. Oznacza to, że na wyznaczonej przestrzeni na głębokości ok. 1 m dokonano interwencji zewnętrznej. Odnalezienie na tym terenie szkieletów ludzkich pozwala przypuszczać, że mogą to być szczątki osób tam pochowanych lub przedmioty o podobnych wymiarach. Potwierdzenie tych hipotez może nastąpić wyłącznie poprzez przeprowadzenie na tym terenie prac ziemnych/ekshumacji.

Prace ekshumacyjne rozpoczną się we wtorek 13 listopada o godz. 9:00 na terenie przy ul. Grunwaldzkiej . Będą przy nich obecni przedstawiciele władz miasta Bolesławca, starostwa powiatowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto