MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wciąż z wigorem

Bernard Łętowski
Jutrzenka od lat porywa publiczność piosenkami bałkańskimi.  FOT. BERNARD £ÊTOWSKI
Jutrzenka od lat porywa publiczność piosenkami bałkańskimi. FOT. BERNARD £ÊTOWSKI
Jutrzenka obchodzi swoje sześćdziesięciolecie Perfekt, Rolling Stones czy Budka Suflera mogą im tylko pozazdrościć scenicznego doświadczenia. Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka obchodzi właśnie sześćdziesiąte urodziny, a ...

Jutrzenka obchodzi swoje sześćdziesięciolecie
Perfekt, Rolling Stones czy Budka Suflera mogą im tylko pozazdrościć scenicznego doświadczenia. Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka obchodzi właśnie sześćdziesiąte urodziny, a na scenie ma tyle energii, że młodzi mogą się schować

Po powrocie na tereny powiatu bolesławieckiego repatriantów z Jugosławii, z inicjatywy Józefa Jurasika, Antoniego Rzeźwickiego, Ignacego Kuneckiego i Stefana Czopko powstała grupa, która na odpust przygotowała kilka pieśni kościelnych. To był rok 1947.

Głównie młodzież
– Młodzieży tak się to spodobało, że zaczęła się spotykać i śpiewać różne piosenki ludowe przywiezione z Jugosławii – opowiada Albin Kulesza (kierownik zespołu, w Jutrzence od 1960 roku). – Śpiewano też polskie piosenki wywiezione z kraju i potem przywiezione z emigracji. Młodzież zaczęła się garnąć do zespołu. Wtedy nie było telewizji i radia, każdy szukał rozrywki, więc się śpiewało i tańczyło na zabawach.

Jedliniok na początek
Stroną artystyczną zajął się muzyk Filip Zielonka. Józef Dolecki kierował kapelą zespołu. Po dwóch latach Jutrzenka zaczęła tańczyć, na początku jedlinioka i porębnioka. Wtedy zaczęły napływać zamówienia na występy na dożynkach.
Najpierw gminnych, powiatowych, a potem i na wojewódzkich. W 1949 roku Jutrzenka została zaproszona na dożynki ogólnopolskie we Wrocławiu. Wojewódzki Dom Kultury we Wrocławiu zaczął dostrzegać zespół. Kariera się rozwijała, a w 1955 roku w Olsztynie zdobył drugie miejsce wśród zespołów ludowych z całego kraju.
Przez lata przewinęły się przez zespół setki repatriantów, ich dzieci i wnuków. Występowali i występują także ci, którzy nie mają jugosławiańskich korzeni. Sam kierownik, Albin Kulesza, do Polski przyjechał ze wschodu, za to żonę Rozalię znalazł wśród repatriantów.

Zdobywają nagrody
Obecnie Jutrzenka to około 50 osób odbywających regularne próby dzięki wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kruszynie. Siedmioosobowa kapela, chór i zespół taneczny występują przez cały rok, przebierając w zaproszeniach na międzynarodowe i ogólnopolskie festiwale. Jeżdżą nie tylko na Bałkany, w październiku wybierają się na Ukrainę. Wciąż większość utworów to repertuar z byłej Jugosławii, który publiczność uwielbia.

Małżeństwa i tradycje
Członkowie zespołu zawierają w Jutrzence przyjaźnie, małżeństwa i nie pozwalają zapomnieć o swoich tradycjach.
– Tańczyłem w tym zespole przez krótki okres w roku 1969 – mówi Józef Grabowski. – Potem, kiedy w 2005 roku zobaczyłem go na wieczorze kolęd w Łaziskach, wspomnienia wróciły. Jutrzenka prowadziła wtedy nabór i postanowiłem ponownie zostać jej członkiem. Nie mam typowo jugosłowiańskich korzeni, ale moja babcia pochodziła z Macedonii.
Jadwiga Kowalska wstąpiła do zespołu w roku 1956, jako jedna z dwunastu dziewcząt z Bolesławca.
– Tutaj poznałam swojego męża – wspomina pani Jadwiga. – Wiele przyszłych małżeństw także poznało się w Jutrzence. •

Skąd te tradycje?
Pod koniec XIX wieku kilkadziesiąt polskich rodzin przesiedliło się z Bukowiny Południowej do Bośni, gdzie przez pół wieku ich nowymi sąsiadami byli Bośniacy, Serbowie i Chorwaci oraz
polscy emigranci z Galicji. Po zakończeniu II wojny światowej większość z nich wyemigrowała z rejonu bośniackiego Prnjavora i Nowego Martyńca do Polski, osiedliła się m.in. w Bolesławcu. Szacuje się, że na teren powiatu bolesławieckiego przybyło ich około 18 tysięcy. Anegdota mówi, że przyciągnęły ich tutaj urodzajne śliwy niezbędne do wyrobu tradycyjnych trunków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto