W Karkonoszach 2 stopień zagrożenia lawinowego. Znawcy gór wiedzą, że jest najbardziej zdradliwy

OPRAC.:
Justyna Orlik
Justyna Orlik
Udostępnij:
Dziś w szczytowych partiach Karkonoszy temperatura wynosi od -7°C do -3°C i obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego. Widoczność jest ograniczona, a silny wiatr północno-zachodni znacznie obniża temperaturę odczuwalną. Na zlodzonym podłożu zalega kilkucentymetrowa warstwa świeżego i przewianego śniegu – na szlakach również lód – miejscami jest ślisko.

GOPR-owcy przypominają o zalecanym wyposażeniu w postaci raczków oraz kijów trekkingowych! Planując wędrówki górskie warto sprawdzić też dostępność schronisk w odwiedzanych rejonach oraz dostosować trasę do własnych umiejętności i aktualnych warunków.

Pogoda Karkonoszach

Z powodu intensywnego opadu śniegu (przyrost pokrywy 10-20 cm) w ciągu ostatnich kilkunastu godzin oraz wiejącego w tym czasie wiatru wzrosło zagrożenie lawinowe.

Depozyty nawianego śniegu w postaci sprasowanych/gipsowatych desek tworzą się głównie w górnych partiach żlebów, za przełamaniami terenu, w zagłębieniach terenu oraz za przeszkodami terenowymi. Są one słabo związane ze starym śniegiem. Miąższość depozytów do 90 cm.

W dalszym ciągu prognozowane są opady śniegu oraz północno-zachodni wiatr, który będzie sprzyjał dalszemu transportowi śniegu oraz powiększaniu się aktualnych depozytów i powstawaniu nowych.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe szczególnie na stromych stokach o nachyleniu większym niż około 30°, wskazanych w komunikacie lawinowym. Przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, którym jest pojedynczy piechur, dwóch lub więcej narciarzy lub snowboardzistów poruszających się bez zachowania prawidłowych odstępów.

Samoistne zejście bardzo dużych lawin osiągających zazwyczaj teren płaski (o nachyleniu znacznie poniżej 30°) na dystansach większych niż 50 m, mogących osiągnąć dno doliny jest mało prawdopodobne.

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

2 stopień zagrożenia lawinowego jest najbardziej zdradliwy

GOPR informuje, że najwięcej wypadków lawinowych odnotowywanych jest przy niższych stopniach zagrożenia lawinowego. Niektórzy turyści nie są w stanie ocenić dobrze warunków na szlakach lub są nieodpowiednio przygotowani na górskie wędrówki. Przypominamy, ze w ubiegłym roku 22 ratowników zawodowych i 139 ratowników ochotników przeprowadziło 434 akcji i 66 interwencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: W Karkonoszach 2 stopień zagrożenia lawinowego. Znawcy gór wiedzą, że jest najbardziej zdradliwy - Jelenia Góra Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie