Utworzą izbę pamięci

Bernard Łętowski
Krzysztof Szwagrzyk (z lewej) z IPN pomoże ustalić, czyje kości odnaleziono w pobliżu MDK w Bolesławcu.  zdjęcia: Bernard Łętowski
Krzysztof Szwagrzyk (z lewej) z IPN pomoże ustalić, czyje kości odnaleziono w pobliżu MDK w Bolesławcu. zdjęcia: Bernard Łętowski
Prace prowadzone w Bolesławcu przez fachowców z IPN przyniosły efekty Starostwo przymierza się do stworzenia w piwnicach Młodzieżowego Domu Kultury izby pamięci ofiar Urzędu Bezpieczeństwa Mamy kontakt z ...

Prace prowadzone w Bolesławcu przez fachowców z IPN przyniosły efekty
Starostwo przymierza się do stworzenia w piwnicach Młodzieżowego Domu Kultury izby pamięci ofiar Urzędu Bezpieczeństwa

Mamy kontakt z Instytutem Pamięci Narodowej i teraz już na pewno zadbamy o to miejsce i udostępnimy je zwiedzającym – obiecuje starostwa powiatu bolesławieckiego Cezary Przybylski. – Chcemy także stworzyć możliwość prowadzenia w piwnicach lekcji historii – dodaje.
Starostwo zamierza przygotować projekt i starać się o pieniądze z funduszy unijnych oraz fundacji polskich. Koszt inwestycji na razie nie jest znany. Wiadomo, że trzeba zarchiwizować napisy na murach pozostawione przez więźniów i zabezpieczyć i je przed zniszczeniem. Powinna też powstać publikacja na temat tego miejsca.
To, że wreszcie zainteresowano się historią MDK, zawdzięczamy wrocławskiemu oddziałowi IPN. Specjaliści przyjechali do Bolesławca, gdy we wrześniu robotnicy budowlani odnaleźli w pobliżu MDK szczątki kobiety i mężczyzny. Podczas przeprowadzonej tydzień temu ekshumacji na terenach dawnego UB znaleziono niekompletne szczątki kolejnej osoby. Prawdopodobnie były to ofiary UB. Tuż po wojnie w budynku MDK mieściła się siedziba urzędu.
– Na pewno udałoby się znaleźć więcej śladów na zabudowanych dziś terenach poniżej MDK – mówi doktor Krzysztof Szwagrzyk z IPN. – Mieszkańcy wspominają, że kiedy jeszcze były tam ogródki działkowe, często znajdywano ludzkie kości. Były to jednak ogrody pracowników SB i milicji, więc nie ma się co dziwić, że takich znalezisk nie nagłaśniano.
Doktor Szwagrzyk nie ma wątpliwości, że piwnice MDK powinny stać się miejscem udostępnionym zwiedzającym. Pomoc w zorganizowaniu takiej izby pamięci zadeklarował też prezydent miasta, Piotr Roman.
To, że ślady po ofiarach UB nie zniknęły ze ścian piwnic MDK, jest w dużej mierze zasługą Zdzisława Abramowicz, zajmującego się historią ziemi bolesławieckiej. Gdy kilka lat temu planowano remont piwnic i zamalowanie ścian, interweniował, gdzie tylko mógł. Nieustannie przypominał też o więźniach UB w swoich programach telewizyjnych i publikacjach. •

Zadania IPN
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu został powołany 18 grudnia 1998 r. W ramach Instytutu działają: Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, Biuro Edukacji Publicznej, Biuro Lustracyjne.
Do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 grudnia 1989 r.. Prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. Instytut przejmie dokumenty z archiwów m. in. MSWiA, UOP, MON, MS, Archiwum Akt Nowych.
Siedziba IPN mieści się w Warszawie przy ul. Towarowej 28. Powołanych zostało 11 oddziałów Instytutu we wszystkich miastach, w których funkcjonują sądy apelacyjne. W kolejnych 7 miastach powołano delegatury IPN. Najbliższa jest we Wrocławiu.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie