Unieważnić wybory - Niedoszły radny uważa, że źle opracowano karty do głosowania

Bernard Łętowski
Andrzej Żurek uważa, że „książeczki do głosowania” wypaczyły wynik wyborów.  FOT. BERNARD £ÊTOWSKI
Andrzej Żurek uważa, że „książeczki do głosowania” wypaczyły wynik wyborów. FOT. BERNARD £ÊTOWSKI
Do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze wpłynął protest wyborczy i wniosek o unieważnienie wyborów przygotowany przez Andrzeja Żurka, który chce, by w całym powiecie bolesławieckim zarządzono powtórne głosowanie Po ...

Do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze wpłynął protest wyborczy i wniosek o unieważnienie wyborów przygotowany przez Andrzeja Żurka, który chce, by w całym powiecie bolesławieckim zarządzono powtórne głosowanie

Po dokładnej analizie oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej oraz rozmowach z wieloma wyborcami doszedłem do wniosku, że wybory do rady powiatu zostały wypaczone – mówi Żurek. – Naruszono przepisy ordynacji wyborczej.

Zmyleni wyborcy
Manipulacja, zdaniem kandydata, polegała na pocięciu karty do głosowania i stworzenia z niej połączonej zszywkami „książeczki z listami kandydatów”.
– Zrobiono to w ten sposób, że nazwiska niektórych kandydatów były nieczytelne bądź zasłonięte zszywkami – mówi Andrzej Żurek. – Nie wszystkie kartki tej „książeczki” miały pieczęć Komisji Wyborczej, co sprawia, że były nieważne i nieważne są też wyniki wyborów.
Zdaniem Żurka stanowiąca całość karta umożliwiałaby zapoznanie się wyborcom z nazwiskami wszystkich kandydatów do rady powiatu. „Książeczka” sugerowała, że kandydatami są jedynie ludzie z pierwszej strony. W świetle ogólnopolskiej kampanii wyborczej informującej, że trzeba postawić znak „x” na każdej karcie do głosowania – zmyleni wyborcy stawiali znak „x” na każdej stronie książeczki, co powodowało, że ich głos stawał się nieważny.

Zgodnie z ordynacją
– Karty do głosowania były przygotowane zgodnie z ordynacją wyborczą, były sporządzone na kilku stronach, bo ordynacja daje takie prawo – tłumaczy przewodnicząca powiatowej komisji wyborczej, Janina Jakubiec. – Pieczęcie muszą być tylko na jednej stronie i to też jest zgodne z ordynacją.
– Komisja zadecydowała prawidło, karta może być trwale zszyta i mieć formę podobną do broszury, w tym wypadku cała „książeczka” była kartą do głosowania – podkreśla Janina Nowakowska, dyrektor jeleniogórskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Problem z głosowaniem
To jednak sprawiało kłopoty wyborcom.
– Będąc w lokalu wyborczym widziałem, jak ludzie męczyli się z oddaniem głosu – mówi sekretarz rady powiatu, Bogdan Gursztyn. – Mieli kłopoty z poradzeniem sobie z taką ilością różnorodnych kart. Dostali po dwie duże płachty, jedną książeczkę i kartkę z kandydatami na wójtów i prezydentów. Niektórzy sobie z tym nie radzili.
W powiecie bolesławieckim w wyborach do rady powiatu oddano niemal 16 procent głosów nieważnych. W sąsiednim powiecie Lubańskim, gdzie listy kandydatów były na jednej „płachcie” – o połowę mniej.

opinia
* prof. Jerzy Regulski, Prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
– Taka ilość nieważnych głosów wskazuje na brak elementarnego przygotowania społeczeństwa do wyborów, na brak edukacji wyborczej mieszkańców. Ludzie po prostu nie wiedzieli, jak stawiać krzyżyki. Na pewno mogło to wpłynąć na wynik wyborów w powiecie. Głosy nieważne nie rozkładają się równomiernie między kandydatów i to wypacza wynik wyborów.

Drastyczne liczby
W wyborach do rady powiatu oddano 27 329. Głosów nieważnych z powodu postawienia znaku iks obok nazwiska dwóch, lub większej liczby kandydatów z różnych list (czyli na różnych stronach „książeczki”) było aż 2852. Z powodu nie postawienia znaku x przy żadnym nazwisku unieważniono 1512 głosów. W sumie daje to liczbę 4364.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie