Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko dla orłów

Anna Gryń
Najlepsi uczniowie i duma I LO - Marcin Kisielowski (z lewej), Agata Pająk i Grzegorz Sobczak. (z prawej). W środku: tegoroczny stypendysta premiera -Kamil Wilas. Fot. A. Gryn
Najlepsi uczniowie i duma I LO - Marcin Kisielowski (z lewej), Agata Pająk i Grzegorz Sobczak. (z prawej). W środku: tegoroczny stypendysta premiera -Kamil Wilas. Fot. A. Gryn
BOLESŁAWIEC Każdego roku I Liceum Ogólnokształcące wyróżnia swoich najwybitniejszych uczniów. Stypendia, ufundowane przez pierwszych wychowawców i patronów szkoły Helenę i Wincentego Tyrankiewiczów - przyznawane są od ...

BOLESŁAWIEC Każdego roku I Liceum Ogólnokształcące wyróżnia swoich najwybitniejszych uczniów. Stypendia, ufundowane przez pierwszych wychowawców i patronów szkoły Helenę i Wincentego Tyrankiewiczów - przyznawane są od 1968 roku.

Stypendia to nie tylko nagroda za ponadprzeciętne wyniki w nauce. To przede wszystkim honor i zaszczyt. Sądząc po dalszych losach wyróżnionych uczniów, również wstęp do zawodowej kariery. Od czasu, kiedy stypendia wręczono po raz pierwszy, odebrało je już 119 osób. Wśród nich są dzisiejsi profesorowie uniwersytetów, dziennikarze, dyrektorzy szkół. Wielu z nich, jak Bogusław Merdas, Jan Śliwa, Bogdan Grygiel - wykładają przedmioty ścisłe na amerykańskich i kanadyjskich uczelniach wyższych.
Fundatorzy stypendium - Helena i Wincenty Tyrankiewiczowie - do Bolesławca przyjechali zaraz po wojnie. Ich spadkobiercami stali się uczniowie I LO. To im zapisali cały dorobek życia. Złożony na bankowej lokacie procentuje i umożliwia coroczne wypłaty nagród. Trójka tegorocznych stypendystów, to czwartoklasiści, a czwarta, Agata Kończak - maturę z wyróżnieniem zdała w ubiegłym roku. Przez lata nauki, średnia jej ocen nie spadła poniżej 5.0. Dziś studiuje w Szkole Głównej Handlowej. - Jeszcze nie wiem, na co przeznaczę pieniądze - mówi Agata Pająk z IVc. Nagrodę otrzymała za znakomite wyniki w nauce i dwukrotną nominację do sejmu dzieci i młodzieży. Wśród laureatów są: Marcin Kisielowski i Grzegorz Sobczak (obaj z klasy IVd). Pierwszy z nich, to zawołany fizyk. Już w trzeciej klasie, po konkursie zorganizowanym przez Politechnikę Wrocławską, wywalczył sobie indeks tej uczelni. W tym samym konkursie Grzegorz Sobczak zdobył ocenę bardzo dobrą z matematyki.

- Wydawać się może, że kwota stypendium nie jest zbyt wysoka, bo wynosi w tym roku 700 złotych - mówi Stanisław Małkowski, dyrektor I LO. - Cóż, bankowe lokaty są tak nisko oprocentowane, a komitetowi rodzicielskiemu, który dysponuje pieniędzmi, musi to wystarczyć na cztery stypendia rocznie.

W przyszłym roku, stypendium im. Tyrankiewiczów przyznawane będzie już 35 raz. - Z tej okazji, zamierzamy zorganizować specjalny jubileusz i zaprosić wszystkich dotychczasowych laureatów - dodaje dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto