Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tracą stołki

Marek Łętowski
BOLESŁAWIEC Ten, kto łączy funkcję radnego i sołtysa łamie prawo! Samorządowcy mają twardy orzech do zgryzienia, a ich radcy prawni - pełne ręce roboty. Lokalni politycy za wszelką cenę chcieliby zachować dwa stołki.

BOLESŁAWIEC Ten, kto łączy funkcję radnego i sołtysa łamie prawo! Samorządowcy mają twardy orzech do zgryzienia, a ich radcy prawni - pełne ręce roboty. Lokalni politycy za wszelką cenę chcieliby zachować dwa stołki. Będą nowe wybory?

Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilno-prawnej. Tymczasem sołtys swoje czynności wykonuje na podstawie zawartych z wójtem umów zlecenia. Według prawników, takie umowy mają charakter cywilnoprawnych uregulowań (Kodeks cywilny, art. 734-751).
Wiadomość o tej interpretacji prawnej, wywołała w bolesławieckiej gminie sporo zamieszania. Wójtowie zwrócili się do swoich radców prawnych o jej potwierdzenie. Wszystko bowiem wskazuje na to, że sołtysi będą musieli zrezygnować z jednej funkcji.
Lepiej łączyć
- W Parowej sołtysem jest Janina Papież, która reprezentuje tę wieś w radzie gminy. To bardzo dobry sołtys i doskonały radny. Wolałbym, aby nadal pełniła obie funkcje - przekonuje Waldemar Nalazek, wójt gminy Osiecznica.
Janina Papież jest radną i sołtysem już czwartą kadencję. Cieszy się wielkim zaufaniem mieszkańców Parowej. Teraz ma nie lada dylemat. Co wybrać?
- O sprawie dowiedziałam się wczoraj. Jestem zaskoczona. Jeszcze nie wiem, co zrobię - wyjaśnia pani Janina. - Nie widzę niczego złego w łączeniu tych funkcji. To nawet lepiej, że sołtys jest radnym. Dzięki temu wie więcej i lepiej może pomóc swojej miejscowości.
Podobnie myśli większość sołtysów zasiadających w radach. Także wójtowie liczą, że przepisy szybko się zmienią na korzyść zainteresowanych.
Zyski ze stołka
Radni otrzymują solidne diety. Każdy z nich ma spore wpływy w gminie i możliwość stanowienia lokalnego prawa. Sołtys zbiera podatki i organizuje życie we wsi. W gminie wiejskiej Bolesławiec sołtys kwartalnie otrzymuje stałą pensję zależną od liczby mieszkańców (około 500 zł) oraz cztery procent prowizji od zebranych podatków. W Warcie Bolesławieckiej dochód sołtysa to sześć procent prowizji, także płatnej kwartalnie. Być radnym, jak łatwo policzyć opłaca się bardziej/
Czy dojdzie więc do politycznego trzęsienia ziemi we wsiach regionu? Pokaże przyszłość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto