Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnica sprzed lat

(BEŁ)
W Bolesławcu pod dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa wykopano ludzkie szczątki Znaleziono dwa szkielety, wstępne oględziny wykazują, że mogą być to kości osób zmarłych około 50 – 60 lat temu – mówi ...

W Bolesławcu pod dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa wykopano ludzkie szczątki
Znaleziono dwa szkielety, wstępne oględziny wykazują, że mogą być to kości osób zmarłych około 50 – 60 lat temu – mówi prokurator rejonowy w Bolesławcu Adam Zieliński. – Okoliczności ich zgonu są na razie nieznane. Konieczne będą oględziny biegłego patologa – wyjaśnia.
Z resztek strojów wynika, że to szczątki kobiety i mężczyzny. Nie wiadomo, czy były to ofiary ubeków. Kości odnaleziono przypadkiem podczas prac ziemnych prowadzonych w pobliżu Młodzieżowego Domu Kultury. Podczas wojny w budynku MDK swoją siedzibę miało gestapo, a po wojnie był tam Urząd Bezpieczeństwa.

– Nie jesteśmy w tej chwili w stanie wskazać związku znalezionych szczątek z pobliską siedzibą UB – mówi Robert Klementowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Grób wykopany był płytko, ciała pochowano bez trumien. Prokurator Zieliński przypuszcza, że pochówek był pospieszny. Szkielety są całe, nieuszkodzone. Brak widocznych śladów stosowania przemocy wobec obu osób. Prokuratura poprosiła o pomoc znawcę historii ziemi bolesławieckiej Zdzisława Abramowicza. To on od lat w swoich popularnohistorycznych audycjach telewizyjnych i artykułach mówi o tym, co działo się po wojnie w budynku dzisiejszego MDK.
– Od dawna przypuszczałem, że w ogrodzie MDK i na pobliskich terenach mogą znajdować się szczątki więźniów, którzy nie przeżyli przesłuchań – mówi Abramowicz.
Prokuratura ostrożnie podchodzi do tej wersji wydarzeń. – Przejrzymy materiały historyczne i postaramy się ustalić ewentualny związek tego znaleziska z działalnością UB i gestapo – mówi prokurator Zieliński.
Pracownicy IPN byli zaskoczeni tym, jak dobrze w Bolesławcu zachowane jest byłe ubeckie więzienie.
– To jeden z najlepiej wyglądających tego typu obiektów na Dolnym Śląsku – mówi Robert Klementowski. – Aż prosi się o zrobienie w piwnicach tego budynku części muzealnej.
Historycy IPN obiecują, że na pewno zajmą się tym miejscem. Na początek zapiszą nazwiska więźniów utrwalone na ścianach piwnicy i porównają z dokumentami.
Rozważali również możliwość zbadania terenu MDK pod kątem poszukiwania szczątków ludzkich. Nie wiadomo jednak, czy znajdą się pieniądze na takie poszukiwania. Na razie obfotografowali podziemia MDK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto