MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się rewolucja komunikacyjna w Bolesławcu. Ambitny plan budowy dwóch mostów na Bobrze!

Alina Gierak
Alina Gierak
Stary most w Bolesławcu zostanie zburzony. W tym samym miejscu powstanie nowa przeprawa
Stary most w Bolesławcu zostanie zburzony. W tym samym miejscu powstanie nowa przeprawa UM Bolesławiec
Codziennie do Bolesławca dociera prawie 40 tysięcy osób, które tu pracują, robią zakupy, uczą się, przyjeżdżają do kin, teatrów, na baseny. Przez miasto przejeżdżają setki autobusów, ciężarówek i samochodów osobowych. Staty układ komunikacyjny z jednym mostem na Bobrze tego nie wytrzymuje. Tworzą się ogromne korki. Ale to się zmieni. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie bardzo ambitny plan przebudowy układu komunikacyjnego w Bolesławcu. Co powstanie, za ile i kiedy?

Spis treści

Nowe mosty na Bobrze w Bolesławcu

Bolesławiec ma około 39 tysięcy mieszkańców, żyjących w osiedlach po obu stronach rzeki Bóbr. Drugie tyle osób dociera codziennie do miasta do szkół, urzędów i zakładów pracy. Przeprawa przez rzekę odbywa się starym, wyeksploatowanym mostem. Droga krajowa nr 94, która tędy przebiega, nie jest przystosowana do tak dużego ruchu.

Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad ogłosił właśnie, że przystępuje do przebudowy układu komunikacyjnego w Bolesławcu.

Inwestycja zakłada rozbiórkę starego mostu, który jest w złym stanie techniczny, i budowę w tym miejscu nowej przeprawy.

Co jeszcze powstanie?

  • Po północnej stronie GDDKiA chce zbudować drugi, usytuowany równolegle most.
  • Na każdym z nowych mostów wykonana zostanie dwupasowa jezdnia oraz chodnik i ścieżka rowerowa
  • Na obu końcach przepraw mostowych wykonane zostaną ronda, zapewniające płynność ruchu oraz pełną swobodę wyboru kierunku ruchu.
  • Przebudowana zostanie DK94 z na odcinku prawie 600 m, a jej nośność zwiększy się do 11,5 t/oś.
  • W miejscu obecnego skrzyżowania DK94 z ulicą Widok (droga wojewódzka nr 350) wybudowane zostanie rondo, a istniejące rondo z ulicą Zgorzelecką zostanie przebudowane.
  • Przebudowane zostanie także skrzyżowanie DK94 z ulicą Spacerową oraz skrzyżowanie DK94 z drogą gminną.

Przebudowa DK94 wraz z budową dwóch mostów wpłynie na zwiększenie przepustowości układu komunikacyjnego oraz poprawi bezpieczeństwa ruchu drogowego

- mówiła w Bolesławcu Lidia Markowska, szefowa wrocławskiego oddziału GGDKiA

Dlaczego tak ważne jest, by poprawić przejazd przez Bolesławiec?

Chodzi nie tylko o poprawę komfortu życia mieszkańców osiedli po drugiej stronie rzeki Bóbr. Na drogę krajową nr 94, przebiegającą przez Bolesławiec, zostaje skierowany ruch,gdy zdarzy się wypadek na autostradzie A4 lub autostradzie A18. Jeśli dzieje się tak na dodatek w godzinach szczytu, przejazd przez miasto staje się koszmarem. Samorządowcy i mieszkańcy od lat czekali na rozwiązanie tego problemu. Są zadowoleni, że sprawa ruszyła z miejsca.

Do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wysłaliśmy dokumentację przetargową dotyczącą rozbudowy układu komunikacyjnego wraz z budową mostów. Szczegóły przetargu ukażą się niebawem na platformie zakupowej GDDKiA - zapowiada wrocławski oddział Dyrekcji.

Kiedy koniec inwestycji w Bolesławcu, ile będzie kosztować?

Zakończenie przebudowy układu komunikacyjnego w Bolesławcu planowane jest w roku 2026 r. Prace mają ruszyć na początku 2024 roku. Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa. Jej koszt szacowany jest na około 60 mln złotych.

Przeczytaj o innych inwestycjach drogowych na Dolnym Śląsku

Obejrzyj także
[video] 30537 [/video]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szykuje się rewolucja komunikacyjna w Bolesławcu. Ambitny plan budowy dwóch mostów na Bobrze! - Gazeta Wrocławska

Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto