BOLESŁAWIEC
Pomimo trudnej sytuacji finansowej bolesławieckiego ZOZ, nie zostanie przerwany program profilaktyki chorób nowotworowych sutka. Co więcej, jego kontynuacja zapewnia przebadanie wszystkich mieszkanek naszego powiatu.
Program zakładał przebadanie wszystkich kobiet z naszego powiatu w wieku 40-65 lat w zakresie mammografii, usg piersi oraz badań dodatkowych i konsultacji ginekologicznych i onkologicznych. W związku z trudną sytuacją finansową bolesławieckiego ZOZ, wiele pacjentek miało obawy, że program zostanie przerwany. Jednak podczas ostatniego posiedzenia członkowie zarządu powiatu jednogłośnie stwierdzili, że należy go kontynuować.
- Program wprowadzony został trzy lata temu - mówi Barbara Kostyra, naczelnik wydziału praw społecznych i zdrowia starostwa. - Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jest to efekt coraz większej świadomości pacjentek o zagrożeniach, wynikających z choroby nowotworowej sutka i o tym, jak ważne jest wczesne jej wykrycie.
- Ogromnie się cieszę, że program będzie kontynuuowany. To bardzo dobra wiadomość dla moich pacjentek - mówi doktor Ewa Wizgird, chirurg-onkolog. - Dzięki niemu kobiety zaczęły się edukować. Część z nich umie już sama badać sobie piersi. A w chorobie nowotworowej właśnie profilaktyka jest najważniejsza. Pozwala ona na wczesne wykrycie choroby. A to daje szansę na całkowite jej wyleczenie.
Dzięki trzyletniej współpracy lekarzy i pacjentek, wykryto kilkanaście wczesnych przypadków nowotworów piersi. Kontynuacja programu pozwoli na jeszcze lepsze zdiagnozowanie mieszkanek naszego powiatu.
Zbadaj się
Rak piersi jest jednym z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów złośliwych u kobiet. W Polsce stanowi on około 12 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory i ciągle lokuje się na pierwszym miejscu wśród zachorowań w populacji żeńskiej. Utrzymuje się również na pierwszym miejscu jako przyczyna zgonów. Częstość zachorowań na nowotwory złośliwe piersi gwałtownie wzrasta po 35 roku życia.
Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?