MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ŚWIĘTOSZÓW. Wojsko pod ochroną

Bernard Łętowski
Brygada kawalerii pancernej chce mieć więcej czasu na szkolenia Pancerniacy ze Świętoszowa szukają firmy ochroniarskiej, która zadba o bezpieczeństwo koszar.

Brygada kawalerii pancernej chce mieć więcej czasu na szkolenia

Pancerniacy ze Świętoszowa szukają firmy ochroniarskiej, która zadba o bezpieczeństwo koszar. Na ochronę są gotowi wydać w najbliższych trzech latach ponad 60 tysięcy euro

Jeżeli firma ochroniarska ma koncesję i spełnia kilka innych wymogów, a jej pracownicy trenują strzelanie przynajmniej co dwa miesiące, to może się ubiegać o pracę w Świętoszowie.
Ochrona 10. Brygady Kawalerii Pancernej to zadanie prestiżowe i odpowiedzialne. To największa liczebnie jednostka w kraju. Uczestniczy w operacjach NATO. Przez zewnętrzną ochronę pilnowana jest od roku. Poprzedniej firmie kończy się umowa. Dlatego ogłoszono przetarg.
– Jest taka tendencja, że w jednostkach wojskowych przechodzi się do ochrony zewnętrznej – mówi major Adam Hodyl, rzecznik brygady. – Zajmują się nią specjalistyczne uzbrojone formacje, złożone w większości z byłych żołnierzy zawodowych. Ponadto firma i jej pracownicy muszą spełnić mnóstwo szczegółowych wymogów. Będzie to tak zwana jednostka SUFO, specjalistycznej uzbrojonej formacji obronnej.

Szkolenie zamiast warty
Pomysł z ochroniarzami w wojsku pojawił się, gdy stwierdzono, że żołnierze są zbyt mocno obciążeni wartami i mają za mało czasu na szkolenia. Wciąż pełnią warty, ale jest ich zdecydowanie mniej niż przed dwoma laty.
– Stawiamy na to, żeby żołnierze się szkolili, a nie stali na warcie – mówi major Hodyl. – U nas szkolenia są najważniejsze, to jednostka NATO.

Sami chronią
Stacjonująca w Bolesławcu 23. Śląska Brygada Artylerii ochroniarzy nie zatrudnia.
– Sami, siłami brygady, chronimy swoją jednostkę – mówi kapitan Remigiusz Kwieciński, rzecznik jednostki. – Staramy się jednak o przyznanie nam pieniędzy na etaty SUFO. Wniosek w tej sprawie złożyliśmy do oddziału obrony terytorialnej dowództwa wojsk lądowych.
W pierwszej kolejności pieniądze na zatrudnienie zewnętrznej ochrony dostają jednostki, które w co najmniej 90 procentach składają się z żołnierzy zawodowych. Świętoszów spełnia ten warunek. Bolesławiec – jeszcze nie. •

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto