Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z cyklu „Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni”

ARO
Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół zaprasza na ostatnie spotkanie w ramach projektu współfinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec. We wtorek, 29 listopada o godz. 16.00 spotykamy się z Anną Bober - Tubaj, dyrektorem Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, a tematem będą - ‘Historyczne projekty poświęcone osadnikom z terenu byłej Jugosławii realizowane przez bolesławieckie stowarzyszenia i instytucje’.

Jednym z takich projektów, jest ten obecnie realizowany przez Stowarzyszenie -  "Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni’". Jego celem od początku było pokazanie w atrakcyjny sposób naszej historii pod kątem  przypadającej w 2016 roku  70. rocznicy powrotu Polaków z Bośni, poprzez organizację otwartych, bezpośrednich spotkań z autorytetami w tej dziedzinie, prezentującymi współczesne opracowania na temat historii naszych przodków – wydawnictw historycznych, literatury pięknej, filmu. Organizacja spotkań to również przekazywanie wiedzy na temat historii Polski, kultury i tradycji naszego regionu młodszym pokoleniom.  Oprócz otwartych, popołudniowych, nie zabrakło więc przedpołudniowych spotkań z młodzieżą gimnazjalną. Poprowadzili je Panowie Tadeusz Jurkowski i Marek Szajda.

Projekt rozpoczęliśmy od spotkania z Panem Tadeuszem Jurkowskim, autorem pierwszej pracy magisterskiej na temat „Osiedleń Polaków z Jugosławii na ziemiach powiatu bolesławieckiego w latach 1946-1947”. Rozmawialiśmy o  uwarunkowaniach politycznych, które spowodowały w XIX wieku wyjazd polskich osadników „za chlebem” na Bałkany, a także czynnikach, które wpłynęły na ich powrót po drugiej wojnie światowej w 1946 roku. Podczas spotkania zorganizowaliśmy seans filmu wyprodukowanego przez bałkańskiego reżysera – Emira Kusturicę „Gucza! – Pojedynek na trąbki” opowiadający o największym na świecie festiwalu – maratonie orkiestr dętych. Kolejne, tym razem spotkanie z autorem trylogii „Galicjanie i Serbowie” było okazją do wręczenia panu Janowi Bujakowi - Odznaki Honorowej, Srebrnej „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.
O repatriacji Polaków z Jugosławii rozmawialiśmy z Tomaszem Jackiem Lisem. Spotkanie poświęcone było repatriacji Polaków z Jugosławii w 1946 roku. Pan Tomasz Jacek Lis przybliżył zebranym historię Polaków zamieszkujących tereny Bośni na przełomie XIX i XX wieku i historię ich przesiedleń na Ziemie Odzyskane. A wszystko to w oparciu o materiały i liczne dokumenty, z którymi zapoznał się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. W oparciu o nie, powstała, wydana latem tego roku, publikacja pt.:  ‘Z Bośni do Polski – edycja źródłowa dokumentów dotyczących reemigracji Polaków z Bośni i Hercegowiny po II wojnie światowej’. W październiku, w ramach projektu  gościliśmy studenta  Stacjonarnych Studiów Doktoranckich Nauk Historycznych Uniwersytetu Wrocławskiego,  Marka Szajdę  z ciekawym wykładem pod tytułem "Reemigranci, osadnicy ocaleni z obozów. Wymiana ludności na Dolnym Śląsku w latach 1945 - 1950 na przykładzie wybranych powiatów". Wykład przeplatany był prezentacją map i dokumentów ukazujących różne grupy repatriantów, osadników, przesiedleńców, a także fragmentami filmów dokumentalnych pozyskanych z kronik filmowych, nagrywanych przez osoby prywatne, tuż po przyjeździe na Ziemie Odzyskane.

Na spotkanie z Panią Anną Bober - Tubaj, tak jak poprzednio zapraszamy do  Centrum Integracji Kulturalnej ‘Orzeł’  Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki w Bolesławcu, partnera projektu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto