Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślusarz w zaniku

Marek Łętowski
(BOLESŁAWIEC) We wszystkich powiatach powstają projekty sieci szkół ponadgimnazjalnych. W naszym powiecie można zdobyć zawód technologa drewna czy specjalisty od ochrony środowiska.

(BOLESŁAWIEC) We wszystkich powiatach powstają projekty sieci szkół ponadgimnazjalnych. W naszym powiecie można zdobyć zawód technologa drewna czy specjalisty od ochrony środowiska. Jednak po zmianie proponowanej przez Ministerstwo Edukacji, sieć w ciągu miesiąca trzeba zaprojektować od nowa.

Dariusz Kwaśniewski jest naczelnikiem wydziału edukacji w powiecie. Jego zadanie to przedstawienie projektu sieci szkół ponadgimnazjalnych. To co powstanie ma odzwierciedlenie w rynku pracy. Liczbę klas w konkretnej specjalizacji trzeba dopasować do potrzeb pracodawców. W Zespole Szkół Budowlanych zaplanowano klasę licealną o profilu ochrona środowiska. Powstanie też klasa zawodowa dla monterów nawierzchni drogowych. W popularnym „mechaniku” ograniczono ilość miejsc dla operatorów obrabiarek. Tylko pół klasy przeznaczono dla przyszłych ślusarzy. W przyszłym roku będzie się tam uczyć mechaniki - automatyki przemysłowej.
- Dzięki współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy wiemy kto najczęściej zostaje bez pracy - mówi Dariusz Kwaśniewski. - Musimy tak planować sieć szkół, żeby absolwenci mogli znaleźć pracę.
- Jeśli teraz pomożemy szkołom - mówi Leszek Kutryba, kierownik PUP. - Później możemy mieć mniej bezrobotnych.
Naczelnik ma jednak kłopot. Minister Łybacka nakazała zaplanować czteroletnie technika, których miało już nie być.
- Mam na to tylko miesiąc czasu - wyjaśnia naczelnik Kwaśniewski. - Liczę na pomoc dyrektorów, rodziców i uczniów gimnazjów.
Zmiany obejmą również nazwy szkół. Dzisiejszy Zespół Szkół Handlowych i Usługowych to w przyszłym roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 Liceum Profilowane i Szkoła Zawodowa.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto