Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd pochodzą nazwy miast, takich jak Zgorzelec, Bogatynia, Węgliniec czy Zawidów? Jak brzmiały przed wojną? Zastanawialiście się kiedyś?

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Skąd nazwa Pieńsk?

Według badacza nazewnictwa
śląskiego Damrotha nazwa notowana była już w XIIIw.(Penzig 1241, Penzik
1268, Panczk 1350). Urzędowa forma niemiecka sprzed drugiej wojny
światowej Penzig. W źródłach polskich XIX w używana była forma Penczk.
Najstarsze brzmienie nazwy trudne jest do ustalenia ze względu na wieloznaczność pisowni. Jeśli
dzisiejsza forma urzędowo wprowadzona po drugiej wojnie światowej,
zgodna jest ze średniowiecznym brzmieniem nazwy, to można ją wiązać z
wyrazem "pień". 

(Źródło: "Nazwy miast Polski", Kazimierz Rymut)
Skąd nazwa Pieńsk? Według badacza nazewnictwa śląskiego Damrotha nazwa notowana była już w XIIIw.(Penzig 1241, Penzik 1268, Panczk 1350). Urzędowa forma niemiecka sprzed drugiej wojny światowej Penzig. W źródłach polskich XIX w używana była forma Penczk. Najstarsze brzmienie nazwy trudne jest do ustalenia ze względu na wieloznaczność pisowni. Jeśli dzisiejsza forma urzędowo wprowadzona po drugiej wojnie światowej, zgodna jest ze średniowiecznym brzmieniem nazwy, to można ją wiązać z wyrazem "pień". (Źródło: "Nazwy miast Polski", Kazimierz Rymut) wikipedia
Powojenny Zgorzelec, Bogatynia Węgliniec czy Pieńsk, dla ludzi przyjeżdżających tu z daleka, były zupełnie obce. Proces asymilacji trwał przez lata, a wielu wciąż miało poczucie "tymczasowości", obawiając się kolejnego przesiedlenia. Nowe władze robiły wszystko, żeby pomóc Polakom zaadaptować się w zmienionych warunkach. Reaktywowano nawet Komisję Ustalania Nazw Miejscowości przy Ministerstwie Administracji Publicznej, która była odpowiedzialna za nadawanie niemieckim wówczas nazwom ich polskich odpowiedników. Jesteście ciekawi skąd wzięły się nazwy dzisiejszych miejscowości? Dlaczego Zgorzelec to Zgorzelec, a Bogatynia to Bogatynia?

Komisja Ustalania Nazw Miejscowości przy Ministerstwie Administracji Publicznej

Istniała jeszcze przed wojną, ale po 1945 roku została reaktywowana. W jej skład wchodzili językoznawcy: Kazimierz Nitsch, Mikołaj Rudnicki oraz Witold Taszycki, a przewodniczył jej geograf Stanisław Srokowski. W trakcie pierwszej zwołanej konferencji ustalono nazwy dla wszystkich miejscowości, które liczyły 5000 mieszkańców. Podczas drugiej zadecydowano o nazwach miejscowości do 5000 mieszkańców oraz wymyślono nazwy stacji kolejowych. Trzecia miała za zadanie ustalenie pozostałych nazw stacji kolejowych oraz miejscowości liczących 500 do 1000 mieszkańców. W sumie odbyło się sześć spotkań, na których ustalano polskie nazwy.

Skąd wzięły się nazwy Zgorzelca, Węglińca i Bogatyni?

Wcześniej niemieckie miały na powrót stać się polskie. W wielu przypadkach nadawania nowych nazw miast ich źródłosłowu szukano jeszcze za czasów panowania Piastów, podkreślając przy tym, że historycznie te ziemie były polskie.

Sprawdźcie, jak nazywały się nazwy polskich miast przed wojną i jak się zmieniły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto