Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budziszyn to miasto kilkunastu wież i zamku wykutego w skale. Przepiękna starówka idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Krzywa wieża w Budziszynie
Krzywa wieża w Budziszynie Justyna Orlik
Budziszyn to niemieckie Bautzen, choć serbołużyckie echa można tu spotkać na każdym kroku. Nie tylko z uwagi na historyczny charakter miasta, ale nazwy ulic, które zapisywane są w mieście w dwóch językach. Budyšin jest historyczną stolicą Górnych Łużyc. W 1002 został włączony do Polski przez Bolesława Chrobrego, a 16 lat później zawarto tu pokój między Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II, w wyniku którego miasto nadal znajdowało się w obrębie naszego kraju. Dziś Budziszyn zachwyca nie tylko piękną starówką, ale wieżami, w tym jedną krzywą, znajdującą się w samym sercu Bautzen i przyciągającą każdego roku tysiące turystów.

Budziszyn to miasteczko, które leży tylko 50 km od Zgorzelca

47 minut. Tyle dokładnie potrzebujemy, żeby ze Zgorzelca przez autostradę A4 dostać się do Bautzen. Czeka tu na nas średniowieczny zamek, wieża ratuszowa z trzema zegarami, ruiny kościoła św. Mikołaja z cmentarzem w środku miasta i widok z mostu na stare miasto. W Budziszynie, położonym nad rzeką Sprewą, mieszka dziś ok. 40 000 mieszkańców, z czego ok. 5-10% stanowią Serbołużyczanie. Według jednej z legend nazwa miejscowości związana jest z historią księżnej, które zatrzymała się w miejscu, w którym dziś położony Budziszyn i niespodziewanie urodziła dziecko. Podobno jej mąż zapytał: „Bude syn?”, czyli „Czy to będzie syn?”. Popularne warianty mówią również o związku źródłosłowu z wyrazem 'budzik' lub 'osiedlem domków'.

Budziszyn zachwyca. Stare miasto i krzywa wieża
Widok z mostu na stare miastoJustyna Orlik

Budziszyn, czyli kilkanaście wież w jednym miejscu

Krzywa wieża, czyli Reichenturm to obowiązkowy punkt wycieczki, ale poza nią znajduje się 16 innych, które spotkamy, przechadzając się po starym mieście. Wśród nich: wieża ciśnień, Serbska wěža czyli dawna wieża obronna, średniowieczna baszta, Młynske wrota i wieża w katedrze św. Piotra, która jest współdzielona przez katolików i protestantów. Co ciekawe, jej pierwowzór powstał w tym miejscu już w 1000 roku. W mieście znajdują się też dwie ruiny dawnych kościołów: kościół Mnichów i kościół św. Mikołaja.

Zamek Ortenburg wykuty w skale nad Szprewą

Pierwotna budowla pochodzi z 958 roku i została przebudowana przez Macieja Korwina, węgierskiego króla w latach 1469–1490. Zamek otaczają fragmenty dawnych murów obronnych i dziś znajduje się tam Muzeum Sorabistyczne, którego głównym zadaniem jest dbałość o historię, kulturę i sztukę Serbołużyczan. Tuż przy dawnej średniowiecznej fosie znajduje się uroczy Dom Czarownic i jest to najstarszy dom mieszkalny w Budziszynie, który dawniej był domem rybackim. Swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowemu szczęściu. Nie zniszczyły go ani wojny, ani pożary, więc miejscowi zaczęli wierzyć, że dom opętany jest przez złe moce.

Restauracje w Budziszynie. Tu warto coś zjeść!

Klimatyczne knajpki znajdują się na każdym kroku. W wakacje na średniowiecznej kostce brukowej ustawione są stoliki i krzesła, gdzie można zjeść pyszny obiad. Najbardziej polecana przez turystów jest restauracja Wjelbik, gdzie można zjeść regionalne dania.

Jak dojechać do Budziszyna? Mapka dojazdu

Zobaczcie, jak pięknie wygląda Budziszyn!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto