Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżka dziejów

Arkadiusz Sawczak
Jedną z atrakcji turystycznych Osiecznicy i jej okolic jest, powstała obok pobliskiego zamku w Kliczkowie, ścieżka geologiczna. Oprócz czystego powietrza, ciszy i spokoju, można się tam dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy ...

Jedną z atrakcji turystycznych Osiecznicy i jej okolic jest, powstała obok pobliskiego zamku w Kliczkowie, ścieżka geologiczna. Oprócz czystego powietrza, ciszy i spokoju, można się tam dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat przeszłości tej ziemi

Ścieżka biegnie doliną Kwisy, jednej z najpiękniejszych i najczystszych rzek na Dolnym Śląsku. Podziwiając piękne krajobrazy i skały o fantastycznych kształtach, turyści mijają tablice informujące o ich geologicznej przeszłości tej ziemi. Są tu zapisy o skałach, skamielinach i zwierzętach zamieszkujących kiedyś te tereny. Napisy wykonane są w języku polskim i niemieckim. – Bardzo zainteresowały mnie informacje o dinozaurach – mówi stojąca przed jedną z tablic jedenastoletnia Adrianna Janczar. – Przyjechałam do Kliczkowa do babci na święta. Mieszkam na Górnym Śląsku. O ścieżce dowiedziałam się od mojego kuzyna Arka. Bardzo mnie ona zaciekawiła.
Janusz Binkowski wraz z żoną Anną na ścieżce geologicznej znalazł się pierwszy raz. – Pochodzimy z Legnicy i dość często przyjeżdżamy tutaj – mówi pan Janusz. – Przyciągają nas piękne okolice, czyste powietrze, spokój i cisza. Bywamy tu w weekendy. Ale dzisiaj po raz pierwszy odkryliśmy to miejsce. Ścieżka stanowi świetną okazję do poznania historii tych skał. Nawet dla takiego „dziadka” jak ja – śmieje się.
Kilkukilometrowa trasa przystosowana jest nie tylko dla pieszych, można poruszać się tu również na rowerach. Z tego sposobu zwiedzania korzystają głównie dzieci i młodzież. Jest to dla nich doskonała okazja do odbycia lekcji geografii na świeżym powietrzu. Ścieżka to również dodatkowa atrakcja dla gości położonego w pobliżu Zamku Kliczków. Szlak z zamku nad zalew jest szczególnie często uczęszczany w weekendy. Nazwy skał, takie jak: Dzbanek Kawy czy Jaskinia Diabła są znane nie tylko w najbliższej okolicy.
Budowa ścieżki sfinansowana została z programu Phare, funduszu Euroregionu Nysa i urzędu gminy. Jej początek znajduje się przy Zespole Szkół przy ul. Lubańskiej 35, gdzie stoi tablica informująca o całej trasie. Ścieżka przybliża również postać Abrahama Gottloba Wernera (1749 - 1817), światowej sławy mineraloga i geologa, urodzonego w Osiecznicy. W miejscowej szkole znajduje się poświęcona mu izba pamięci, z kolekcją skał i minerałów sudeckich. Na położonym przy trasie rodzinnym domu naukowca, znajduje się tablica pamiątkowa. Wmurowano ją tutaj w 250-lecie urodzin wielkiego badacza ziemi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto