Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Noc Kryształową spłonęła prawdziwa perełka Saksonii. Synagoga w Goerlitz została zniszczona przez nazistów, ale ją odbudowano

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Wnętrze synagogi w Goerlitz
Wnętrze synagogi w Goerlitz PAG/fotopolska.eu
No Kryształowa miła miejsce z 9 na 10 listopada w całych Niemczech. To wtedy niszczono mieszkania oraz synagogi. Monumentalna synagoga w Görlitz jest jednym z najbardziej imponujących przykładów budownictwa tego typu z początku XX wieku. Kamień węgielny pod jej budowę położył rabin Siegfried Freud w maju 1909 roku. Po 30 latach stopniowej renowacji budynek zaczął pełnić funkcję forum kulturalnego. Wielkie otwarcie odbyło się w lipcu. W uroczystościach wziął udział premier Saksonii Michael Kretschemer.

Spis treści

Synagoga w Goerlitz

To jeden z najpiękniejszych zabytków Saksonii. Remont całego budynku kosztował 12,6 mln euro. W końcówce roku na dachu synagogi zawiśnie gwiazda Dawida, na którą parafianie przeznaczyli ok. 70 000 euro. W małej synagodze mają odbywać się nabożeństwa, a duża ma pełnić funkcję kulturalną.

Bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdyby budynek był wykorzystywany również poza granicami kraju, w tym w Polsce. - powiedział Oktawian Ursu, nadburmistrz Görlitz.

Historia synagogi w Görlitz. Co stało się w 1938 roku?

Na początku XX wieku Görlitz zamieszkiwało około 600 Żydów. W Noc kryształową z 9 na 10 listopada 1938 roku, kiedy na terenie Niemiec doszło do pogromu ludności żydowskiej, budynek został tylko nieznacznie uszkodzony, a pożar udało się szybko ugasić. Gminę rozwiązano w 1939 roku, a wielu mieszkańców trafiło do obozów zagłady. Na początku lat 60-tych ubiegłego wieku synagoga trafiła do rąk miasta i powoli zaczęła popadać w ruinę. Dopiero po upadku muru berlińskiego, dzięki zaangażowaniu prywatnych przedsiębiorców oraz władz udało się uzbierać pieniądze potrzebne do jej renowacji, w sumie ponad 12 mln euro.

Ogromna i zjawiskowa. To prawdziwa perełka pogranicza

Synagoga może pomieścić 280 osób w centralnym holu. Kolejne 220 miejsc dostępnych jest na galerii dla kobiet. Ważną częścią budynku są pomieszczenia we wschodniej części budynku, które służyły jako sale spotkań dla zarządu gminy żydowskiej, rabina czy kantora. Oryginalnie, na balkonie synagogi znajdowały się organy, które w 1938 roku przeniesiono do katolickiego kościoła Św. Bonifacego (Zgorzelec), gdzie służą do dziś.

Bogate malowidła ścienne utrzymane były w nowoczesnym stylu i stanowiły element równoważący dla motywów klasycznych. Dominującymi elementami dekoracji sztukatorskiej kopuły są siedmioramienne świeczniki żydowskie - menory, przeplatane z wieńcami oraz lwem - symbolem pokolenia Judy. Oryginalny projekt zawierał również Gwiazdę Dawida, umieszczoną na wieży kopuły i zburzoną w 1938 roku.

Jak dojechać do synagogi w Goerlitz? MAPA dojazdu

Na zdjęciach widać jak budynek wygląda obecnie. Wieloletnie starania nie poszły na marne, a synagoga odzyskała dawny blask.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto