Nasza Loteria

Powrót zawodówek - Brakuje ślusarzy, kucharzy, mechaników. Samorządy postanowiły temu zaradzić

Janusz Pawul
Grzegorz Kluz i Andrzej Kempa chcą być mechanikami samochodowymi. Uczą się w ZSZ im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu i nie wyobrażają sobie nauki gdzie indziej.   FOT. JANUSZ PAWUL
Grzegorz Kluz i Andrzej Kempa chcą być mechanikami samochodowymi. Uczą się w ZSZ im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu i nie wyobrażają sobie nauki gdzie indziej. FOT. JANUSZ PAWUL
Zamiast kilku placówek z miernym wyposażeniem, jedna duża, na europejskim poziomie. Takie są zamierzenia starostów: zgorzeleckiego, lwóweckiego, lubańskiego i bolesławieckiego Jeśli szybko nie utworzą nowych ...

Zamiast kilku placówek z miernym wyposażeniem, jedna duża, na europejskim poziomie. Takie są zamierzenia starostów: zgorzeleckiego, lwóweckiego, lubańskiego i bolesławieckiego

Jeśli szybko nie utworzą nowych zawodówek, uczniowie uciekną do Wrocławia. I przepadną pieniądze z Unii Europejskiej. Do podziału jest ponad 100 mln euro. Unia przeznacza te fundusze na zmianę sposobu nauki w zawodówkach i zmianę sieci szkół. Dlatego cztery samorządy planują utworzenie konsorcjum edukacyjnego. Każdy powiat miałby swoją specjalizację i utworzyłby nowoczesną szkołę .
– Zbieramy dane – mówi lubański starosta Walery Czarnecki. – Wspólna koncepcja powinna być gotowa w czerwcu, bo w lipcu mają być uruchamiane konkursy o te fundusze – tłumaczy.

Nie tylko dla uczniów
– Pomysł tworzenia regionalnych centrów kształcenia zawodowego zrodził się na jesiennym konwencie starostów – potwierdza Zenon Tagowski, dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. – Mamy ma ten cel 101 mln euro – dodaje.
Pomysł polega na stworzeniu silnych i dobrze wyposażonych szkół dla młodych ludzi w 6-7 ważnych dla regionu specjalizacjach. Na Dolnym Śląsku mowa jest m.in. o branżach: elektronicznej, informatycznej, samochodowej, turystycznej i gastronomicznej. Dzięki pieniądzom z Unii takie centra byłyby wyposażone w najnowocześniejsze technologie edukacyjne i wykorzystywane nie tylko do nauki młodzieży, ale także studentów i dorosłych w ramach kształcenia ustawicznego.
Podział zawodówek pomiędzy powiaty budzi jednak sporo kontrowersji u najbardziej zainteresowanych.
– Nie wyobrażam sobie, żeby zlikwidować u nas profil mechanik samochodowy i wprowadzić go np. w Bolesławcu – mówi Stanisław Głowacz, wieloletni nauczyciel w zespole szkół we Włosieniu.

Nie wszystkim to w smak
Uczniowie także sceptycznie podchodzą do pomysłu. Grzegorz Kluz i Andrzej Kempa uczą się na mechaników samochodowych w szkole im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu. Wybrali ją właśnie ze względu na ten kierunek i nie wyobrażają sobie nauki gdzie indziej. Ostrożna w ocenie pomysłu konsolidacji jest także Lasanna Główczyk, dyrektorka zgorzeleckiej szkoły.
– Lobby oświatowe, które utworzy kilka powiatów, łatwiej zdobywałoby pieniądze na lepsze wyposażenie szkół. Wszystko zależy od tego, jak ten oświatowy tort zostanie podzielony – mówi Główczyk.
O tym, że warto rozmawiać, przekonana jest także Bożena Browarczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Lubaniu. – Zmian w oświacie nie unikniemy. Uczniów jest coraz mniej. Ale o tym, gdzie będą się uczyć, powinni decydować oni i ich rodzice – zastrzega.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto