Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu robią niesamowite wrażenie! Wykuto je w bazalcie. Jak wygląda sztolnia depozytowa? [NOWE ZDJĘCIA]

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu budzą ciekawość wielu i nic dziwnego, bo wciąż są eksplorowane. Ekipa badawcza dostała się do środka tunelu i od dwóch dni, wspólnie z saperami z Bolesławca, sprawdza teren we wnętrzu wzniesienia. Jak sami mówią, "to były dwa dni szaleństwa", ale czy im się opłaciło? Sprawdzamy! Zobaczcie zdjęcia!

Podziemne tunele Kamiennej Góry w Lubaniu

Na placu budowy Kamiennej Góry w Lubaniu pracowano na trzy zmiany i wczoraj (po wielu tygodniach) udało się usunąć ostatnie kamienie. W głębi widać wybetonowane ociosy, szyny kolejki na stropie oraz wózki górnicze. Projektem zainteresował się medialny gigant, spółka Discovery, która pojawiła się na miejscu z kamerami.

Co udało się odkryć ekipie?

W czwartek i piątek Patrol Saperski Bolesławiec wraz z firmą AMC sprawdzał stan bezpieczeństwa w lubańskich podziemiach. Ekipie udało się osiągnąć wyznaczony cel i zbadać podziemia do skrzyżowania ze sztolnią nazywaną roboczo „depozytową”.

Łącznik ze sztolnią 1 z 2 w połowie długości ma uszkodzoną wykładkę stropową z desek i obsypują się kamienie, co uniemożliwiło nam zbadanie sztolni 2. Konieczne będzie ustabilizowanie tego odcinka, żeby dokończyć badania. - czytamy na profilu w mediach społecznościowych.

Czy sztolnia "depozytowa" kryła jakieś artefakty?

Zbadaliśmy całą sztolnię "depozytową" - niestety bez depozytu i część sztolni nr 1 (do skrzyżowania łącznika ze sztolnią nr 2). Z uwagi na słaby stan łącznika oraz na fakt, że Patrol Saperski musiał udać się na interwencję, zawieszono działania. Badania będą kontynuowane, gdy firma AMC dostarczy kosztorys umocnienia skrzyżowania w kierunku sztolni nr 2. Saperzy nie mogą pracować bez fachowego wsparcia górników. - poinformowali członkowie stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

Co ze skarbami?

No więc na razie nic, co potocznie rozumie się pod tym wyrażeniem. Dla nas skarbem są same podziemia - jedyne takie wykute w sercu bazaltowej góry. A najlepszą nagrodą za trudy i wyrzeczenia jest sukces tego przedsięwzięcia. Udało się złamać tajemnicę i to się liczy najbardziej. - dodają czuwający nad całym projektem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto