Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Owsiak procentuje - Pierwszaki z piątki uczą się ratować życie

Bernard Łętowski
Pierwszoklasistki Natalia Gałka i Agata Knapik chętnie uczą się, jak udzielić pierwszej pomocy.  fot. bernard łętowski
Pierwszoklasistki Natalia Gałka i Agata Knapik chętnie uczą się, jak udzielić pierwszej pomocy. fot. bernard łętowski
Monika Maciaszek-Zdunek i Agnieszka Bednarska, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 5, skutecznie wykorzystują prezenty od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Monika Maciaszek-Zdunek i Agnieszka Bednarska, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 5, skutecznie wykorzystują prezenty od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki fantomowi od Jurka Owsiaka już siedmiolatki trenują sztuczne oddychanie

Siedmiolatek może ratować komuś życie – mówi uczennica klasy IC, Agata Knapik. – Uczę się udzielania pierwszej pomocy, bo to jest pomaganie osobom, które są poszkodowane. To są bardzo fajne zajęcia.
Agatka zapewnia, że potrafi pomóc nawet komuś, kto zemdleje.
– Zrobię mu pozycję boczną ustaloną, zawołam kogoś dorosłego i zadzwonię na numer 112 – mówi rezolutna siedmiolatka.
Takie są efekty pracy dwóch nauczycielek z SP nr 5, które niemal rok temu przeszły specjalne szkolenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i uczymy ratować”. Przy okazji dostały fantomy, podręczniki dla dzieci oraz inne pomoce do szkolenia młodych ratowników.
– Chcemy oswoić dzieci z sytuacjami w jakich mogą się znaleźć np. po wypadku – mówi Monika Maciaszek-Zdunek, wychowawczyni klasy IC. – Uświadamiamy im zagrożenie, uczymy panowania nad sobą i żelaznych zasad postępowania w takich sytuacjach. Ważne, żeby nie popadały w histerię, tylko wiedziały, co trzeba zrobić.
– Wierzymy w to, że nawet takie maluchy mogą w krytycznych sytuacjach uratować komuś zdrowie lub życie – mówi Agnieszka Bednarska, wychowawczyni klasy IIA. – Ale muszą być do tego przygotowane.
Szkolenia z pierwszej pomocy obie panie prowadzą z dziećmi od I do III klasy. Dzieci dowiadują się, jak wezwać pomoc, sprawdzić czy ktoś jest przytomny, ułożyć ciało w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej, a także reanimować człowieka. Efekty słychać nawet w wypowiedziach dzieci.
– Ten fantom jest bardzo fajny i służy nam do ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy – mówi siedmioletnia Natalia Gałka. – Jakby ten manekin był prawdziwy i by zemdlał, to bym mu pomogła. Na pewno bym się nie wystraszyła i nie uciekła. •

Program WOŚP
Od września 2006 roku na terenie całej Polski WOŚP przeprowadziła setki szkoleń nauczycieli mających kształcić małych ratowników. Oprócz kursu fundacja zapewnia także wszystkie materiały dydaktyczne do prowadzenia lekcji wśród uczniów. Przeszkolono 7602 nauczycieli z 4015 szkół. Programem „Ratujemy i uczymy ratować” objętych jest 430 tysięcy dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Owsiak procentuje - Pierwszaki z piątki uczą się ratować życie - Bolesławiec Nasze Miasto

Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto