Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie chcą biedy

Michał Drobisz
GROMADKA Mieszkańcy żądają od posłów sprawiedliwego podziału unijnych pieniędzy – Pojechaliśmy do sejmu, aby zaprotestować przeciwko podziałowi unijnych pieniędzy – mówi Dariusz Pawliszczy, ...

GROMADKA

Mieszkańcy żądają od posłów sprawiedliwego podziału unijnych pieniędzy

– Pojechaliśmy do sejmu, aby zaprotestować przeciwko podziałowi unijnych pieniędzy – mówi Dariusz Pawliszczy, radny z Gromadki. – Biedne gminy, takie jak nasza, nie mają na nie żadnych szans. To się musi zmienić

Gromadka należy do najbiedniejszych gmin powiatu bolesławieckiego. Unijne pieniądze miały być szansą na wyrównanie cywilizacyjnych zapóźnień. Niestety, bez własnego wkładu, dofinansowanie do inwestycji nie jest możliwe. – Nie potrafimy się z tym pogodzić – mówi Dariusz Pawliszczy. – Nasze wnioski są słabo oceniane przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bo nie mamy pieniędzy i tak koło się zamyka.
Gromadce najpilniej potrzebne są wodociągi i kanalizacja. Mieszkańcy aż sześciu wsi, nadal czerpią wodę ze studni. W porównaniu z sąsiednią Wartą – gdzie nie ma już domu bez bieżącej wody – sytuacja w Gromadce wygląda tragicznie. – Nie mamy pieniędzy, bo dopiero zdołaliśmy się uporać z zaległościami z lat ubiegłych – twierdzi radny. – Jak tak dalej pójdzie, nasza gmina jeszcze długo będzie skansenem, a przecież pieniądze z Sapardu są po to, aby wyrównywać zaległości i różnice między gminami. Tymczasem, bogaci dostają dużo, a biedni nic.
Delegacji nie udało się wymóc na ministrze rolnictwa przyrzeczenia szybkich zmian. Wrócili jednak z obietnicą, że urzędnicy rozważą zmianę zasad podziału. Z kolei Waldemar Pawlak, szef ochotniczych straży pożarnych, postara się pomóc okradzionej niedawno jednostce z Różyńca. – Złodzieje zabrali mundury, piłę i agregat prądowy – mówi Dariusz Pawliszczy. – Straty oszacowano na 30 tysięcy złotych.

Gorzej niż po wojnie

Teresa Tyrko
mieszkanka Gromadki
– Mam wrażenie, jakby w naszej gminie czas się zatrzymał. Po wojnie w Gromadce był nawet hotel. Od tamtej pory niewiele się zmieniło, a nawet się pogorszyło. Nadal ciągniemy wodę ze studni i korzystamy z szamba, a asfaltowych dróg mamy jak na leksratwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto