Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Napoleon w Bolesławcu

(BEŁ)
W najbliższy czwartek na Targach Książki Historycznej w Warszawie będzie miała swoją premierę nowa książka Mariusza Olczaka Autor wyjechał z Bolesławca w 1995 roku. Pracuje w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

W najbliższy czwartek na Targach Książki Historycznej w Warszawie będzie miała swoją premierę nowa książka Mariusza Olczaka
Autor wyjechał z Bolesławca w 1995 roku. Pracuje w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Bolesłąwianie znają go głównie z serii przewodników historycznych po mieście i gminach powiatu.
Tym razem można będzie poznać jego wiedzę o sprawach mniej lokalnych. Nowa książka, “Kampania 1813”, przedstawia wojnę sasko-śląską w 1813 r. - od bitwy pod Budziszynem do bitwy pod Kulm.
- Interesują mnie przede wszystkim tematy historyczne, które są warte uwagi i nie były opisywane - mówi autor. - Takim tematem jest właśnie kampania 1813 roku na terenie Saksonii i Dolnego Śląska. Pomysł napisania książki o czasach napoleońskich zrodził się jeszcze w okresie moich studiów na historii. Od tamtego zbieram materiały źródłowe.
Wydarzenia z tego okresu znane i przedstawiane były z punktu widzenia publikacji pruskich i niemieckich, w których nie korzystano ze źródeł francuskich, rosyjskich i innych.
- Moja książka przedstawia te wydarzenia właśnie z wykorzystaniem szerokiego wachlarza źródeł zarówno pruskich, jak i francuskich, rosyjskich, angielskich, włoskich, a także polskich. Jest w niej wiele cytatów z niepublikowanych jeszcze wspomnień, dzienników, korespondencji i rozkazów - mówi Mariusz Olczak.
Dla bolesławian ma na pewno najbardziej interesujące okażą się fragmenty dotyczące śmierci marszałka Kutuzowa oraz opis wizyt w Bolesławcu Napoleona Bonapartego w grudniu 1812 r. oraz maju 1813 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto