Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na kawę chodziło się do kawiarni "U Turka", działała Oficerska Szkoła Radiotechniczna, miasto odwiedził ks. Karol Wojtyła

Alina Gierak, PG
Jelenia Góra w latach 50. była miastem tętniącym życiem
Jelenia Góra w latach 50. była miastem tętniącym życiem fotopolska.eu
Jelenią Górę z lat 50. możemy oglądać na dawnych fotografiach. Stolica Karkonoszy, choć nie ucierpiała podczas II wojny światowej, mierzyła się ze zniszczonymi i zapomnianymi budynkami. Jednak w mieście tętniło życie, a mieszkańcy korzystali z jego uroków. Obejrzyjcie zdjęcia, może rozpoznacie kogoś z rodziny lub znajomych. Poznajcie najważniejsze fakty w lat 50. w historii miasta.

Poznajcie najważniejsze fakty z lat 50. w Jeleniej Górze.

Ludność Jeleniej Góry w 1950 r. wynosiła według spisów meldunkowych 36950 osób, a powiatu 65906. W powiecie z rolnictwa utrzymywało się 13 635 osób.

  • 1950, styczeń – Jelenią Górę opanowały silne mrozy. Temperatura spadła
    poniżej – 30 C.
  • 1950, 7 marca - Do Warszawy udała się delegacja Jeleniej Góry pod
    kierownictwem prezydenta miasta Gorczycy. W wyniku ich zabiegów
    Jelenia Góra otrzymała 35 mln zł kredytu na przebudowę sieci wodociągowej oraz na usunięcie bolączek szkolnych.
  • 1950, 1 maja - Dokonano oficjalnego otwarcia schroniska "Perła Zachodu".
    Turystom oddano tu do użytku 8 pokoi i wielką salę restauracyjną.
  • 1950, jesień - Wstrzymano komunikację kolejową na trasie Jelenia Góra -
    Świeradów Zdrój przekazując przewóz pasażerów dla PKS. Nie zdało to
    egzaminu. PKS nie rozwiązał problemu przewozu pasażerów, toteż od 2 marca 1951 r. wznowiono komunikację kolejową na tym odcinku.
  • 1950, 30 października – Decyzją Sejmu PRL dokonano wymiany pieniędzy
    na nowe złote. Ceny, płace oraz oszczędności w PKO zostały wymienione
    w stosunku 3:100, gotówkę w stosunku 1:100.
  • 1951 - We wsiach prowadzona była intensywna akcja zakładania
    spółdzielni produkcyjnych. Do końca 1951 r. powstało na terenie powiatu 13
    spółdzielni produkcyjnych.
  • 1951 – rzeka Bóbr otrzymała swoją urzędową polską nazwę.
  • 1953, 21 lipca - Oddano do użytku żelbetonowy most kolejowy na rzece
    Bóbr w Jeleniej Górze
    . Do budowy mostu zużyto około 960 m. sześć. betonu i 35
    ton stali.
  • 1953, 18 października - Założone zostaje Koło Przewodników Górskich w Jeleniej Górze. Przewodniczącym został Zygmunt Piotrowski, a członkami Wanda Tengli, Maria Sadowska, Tadeusz Steć i Stanisław Banaś.
  • 1954 - Na deskach teatru w Jeleniej Górze debiutują Wiesław Gołas i Franciszek Pieczka.
  • 1955 - Na Placu Ratuszowym mieściła się kawiarnia ANKARA – znana jako kawiarnia „U Turka". Póżniej była tam restauracja ARKADIA. Wokół stolików uwijał się właściciel - Atacan Nazmi. Państwo polskie nie okazało się dla Turka przyjazne. Fiskus też był dociekliwy… Odkrył, że Turek nie rozliczył się z jakichś podatków, co podobno prawdą nie było. Nazmiego chciano się delikatnie pozbyć. Zrobiono to bardzo skutecznie, bo nękany przez skarbówkę Turek wyjechał z Jeleniej Góry do Wiednia.
  • 1955, 30 września – Do Jeleniej Góry przeniesiono Oficerską Szkołę Radiotechniczną z Beniaminowa koło Warszawy. W 1969 roku szkoła przekształciła się w Wyższą Oficerską Szkołę Radiotechniczną. W 1994 roku była kolejna restrukturyzacja i na bazie WOSR powstało Centrum Szkolenia Radioelektronicznego, które ostatecznie zlikwidowano w 2004 roku.
  • 1956, 3 września – Jelenią Górę odwiedza ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Odbył również wycieczkę na zamek Chojnik. W tym dniu odprawił mszę świętą w kościele św. Erazma i Pankracego w Jeleniej
    Górze. Karol Wojtyła wraz z przyjaciółmi pokonał na rowerach trasę ze Świeradowa-Zdroju do Świdnicy. W wycieczce brało udział kilka osób.
  • 1957 - Na terenie Jeleniej Góry aresztowano sześciu przestępców, którzy na swym koncie mieli wiele napadów, a przed aresztowaniem usiłowali wyłudzić od rodziny Bolesława Piaseckiego, prezesa "Paxu" (w związku z porwaniem jego syna) kwotę 900 tys. zł i 5 tys. dolarów.
  • 1957, 1 grudnia - Powstała pierwsza w Jeleniej Górze spółdzielnia mieszkaniowa. 18 członków, którzy oficjalnie zadeklarowali swój udział, dokonało wyboru zarządu i ustaliło dla spółdzielni nazwę "Jeleń".
  • 1958, 3 do 6 lipca - Wskutek gwałtownych ulew nastała wielka powódź. Strumienie górskie, dopływy Bobru, zamieniły się w rwące rzeki. Zalane zostały przeszło 3500 ha łąk i pól uprawnych, uszkodzonych zostało około 2200 budynków i zniszczone zostały dwie elektrownie wodne.
  • 1958 – Z okazji 850 - lecia Jeleniej Góry Hotel Europejski został starannie wyremontowany. Rozbudowano i przebudowano stadion przy ulicy Złotniczej. Wokół boiska i bieżni zmieści się ponad 10 tysięcy widzów. Stadion otrzymał imię Janusza Kusocińskiego. Komitet obchodów 850 lecia miasta po uroczystościach
    przekształcił się w Towarzystwo Ziemi Jeleniogórskiej. Na jubileusz 850- lecia miasta został skomponowany przez Natansona hejnał Jeleniej Góry. Również w ramach obchodów 850-lecia miasta zamontowano popiersie Bolesława Krzywoustego w ratuszu.
  • 1958, 1 września - Otwarto w Jeleniej Górze nowy, czynem społecznym urządzony, park przy ul. Wolności imienia narodowego bohatera czeskiego Jana Żiżki.
  • 1958 – Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce otrzymuje imię długoletniego jego kierownika – Tadeusza Hołdysa.
  • 1959 Wieś Strupice zostaje włączona do Jeleniej Góry.
  • 1959, 16 stycznia - Na obszarze 5510 ha ustanowiono Karkonoski Park Narodowy. Na szczycie Karkonoszy powstaje "Droga Przyjaźni Polsko - Czechosłowackiej".
  • 1959 - Na Chojniku odbyły tzw. "Gody Wiosenne", na zakończenie których 17 maja dokonano odsłonięcia płaskorzeźby "godła piastowskiego"
  • 1960 - Na apel Prezydium MRN w Jeleniej Górze w sprawie ustalenia nazwy dla projektowanego osiedla mieszkaniowego przy ul. Legnickiej wpłynęło około 40 propozycji. Po skrupulatnym rozpatrzeniu przyjęto nazwę Osiedle Piastowskie, za którą wypowiedziała się największa liczba uczestników ankiety. Okazało się jednak, że identyczną nazwę posiada osiedle w Bolesławcu. Przyjęto zatem nazwę "Zabobrze".

Na podstawie " 900 lat Jeleniej Góry" Edwarda Basałygo

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto