Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Meble z przemytu

Bernard Łętowski
– Ten młynek miał być wywieziony do Niemiec, a trafił do naszego muzeum – mówi Michał Karpiński z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
FOT. BERNARD £ÊTOWSKI
– Ten młynek miał być wywieziony do Niemiec, a trafił do naszego muzeum – mówi Michał Karpiński z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. FOT. BERNARD £ÊTOWSKI
Cenne eksponaty miały wyjechać potajemnie za granicę, a trafią do muzeum Antyki warte ponad dziesięć tysięcy złotych próbował wywieźć z naszego kraju obywatel Niemiec.

Cenne eksponaty miały wyjechać potajemnie za granicę, a trafią do muzeum

Antyki warte ponad dziesięć tysięcy złotych próbował wywieźć z naszego kraju obywatel Niemiec. Zatrzymane przez celników zabytki trafiły do bolesławieckiego muzeum

Przez przejście graniczne Zgorzelec Miasto Niemiec próbował wwieźć do swojego kraju zabytkowe przedmioty kupione u nas, nie mając na to odpowiednich zezwoleń polskich władz. Celnicy znaleźli w jego aucie meble i dużo drobnych przedmiotów. Wśród nich są młynki do kawy, lampy, gazety, książki. Decyzją konserwatora zabytków, wszystko przewieziono do Bolesławieckiego Muzeum Ceramiki. Teraz bibeloty są dokładnie opisywane i inwentaryzowane.
Wśród skonfiskowanego towaru znajduje się kilka wyjątkowo cennych eksponatów. To między innymi piękny orzechowy regał narożny czy eklektyczna bieliźniarka.
– Za niektóre drobiazgi można by było za granicą otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych – mówi Anna Bober -Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki. – Mamy nadzieję, że po zakończeniu sprawy, pozostaną u nas na zawsze.
W ostatnich dniach do bolesławieckiego muzeum trafiły także meble apteczne z 1870 roku. Stało się to dzięki wspólnej decyzji konserwatora zabytków i burmistrza Nowogrodźca. Meble miały już być sprzedane przez właściciela – gminę Nowogrodziec, na wolnym rynku, ale transakcję przerwano. Już 15 grudnia zabytkowe wyposażenie klasztornej apteki z Nowogrodźca zobaczą zwiedzający. •

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto