Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kunszt w darze

Leszek Grabowy
Hans Bungenstab (z żoną Hildfegard) powiedział, że jego babka ma jeszcze kilka pięknych egzemplarzy bolesławieckiej ceramiki. FOT. LESZEK GRABOWY
Hans Bungenstab (z żoną Hildfegard) powiedział, że jego babka ma jeszcze kilka pięknych egzemplarzy bolesławieckiej ceramiki. FOT. LESZEK GRABOWY
BOLESŁAWIEC Miejscowe muzeum wzbogaciło się o kolejną cenną darowiznę. Darczyńcą unikatowej ceramiki jest Austriak Hans Bungenstab, którego dziadek był wykładowcą w bolesławieckiej Szkole Ceramicznej.

BOLESŁAWIEC

Miejscowe muzeum wzbogaciło się o kolejną cenną darowiznę. Darczyńcą unikatowej ceramiki jest Austriak Hans Bungenstab, którego dziadek był wykładowcą w bolesławieckiej Szkole Ceramicznej.

Rodzina Hansa Bungenstab mieszkała przed ostatnią wojną w Bolesławcu. Jego rodzice, wujkowie i dziadkowie związani byli z ceramiką, która i w tamtym okresie stanowiła podstawową produkcję miejscowych zakładów. Dziadek pana Hansa był wykładowcą w bolesławieckiej szkole ceramicznej, jednej z najlepszych tego typu placówek w Europie. Po wojnie rodzina Bungenstab wyjechała do Niemiec i Austrii. Zabrali z sobą część kolekcji, którą wykonali studenci szkoły. Początkowo Hans Bungenstab zamieszkał w Niemczech. Był nawet burmistrzem małego miasta Simmern. Kilkadziesiąt lat temu osiadł w Austrii. - W kwietniu tego roku przyjechałem poznać Bolesławiec - mówi darczyńca. - Zwiedziłem muzeum ceramiki, które wspaniale pokazuje osiągnięcia produkcyjne bolesławieckiej szkoły porcelany. Zauważyłem jednak, że w zbiorach są nieliczne albo brakuje okazów reprezentujących przełom XIX i XX.
A takie zbiory były w posiadaniu babki pana Hansa.
Przed kilkoma miesiącami Austriak napisał list do władz Bolesławca, w którym zapowiedział chęć darowania kilku bardzo cennych wyrobów dawnej szkoły ceramicznej. Oficjalne przekazanie odbyło się wczoraj w muzeum.

- Otrzymaliśmy dwa wazony secesyjne datowane na 1913 rok i puszkę ceramiczną - mówi dyrektorka muzeum Anna Bober. - Szczególnie wazony są niezwykle cenne. Oprócz finansowej wartości mają wielką wartość historyczną, muzealną i poznawczą. Muszę się przyznać, że ja i inni pracownicy muzeum, nie widzieliśmy jeszcze takiego kunsztu wykonania. Są to na pewno unikaty, czyli pojedyncze egzemplarze. Będą wspaniałą ozdobą naszej ceramicznej kolekcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto