Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest trzecia szczepionka na koronawirusa. AZD1222 jest najtańsza i można przechowywać ją w zwykłej lodówce

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
JOEL SAGET/AFP/East News
Szczepionkę AZD1222 przeciwko koronawirusowi opracowali specjaliści koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Jest skuteczna, łatwo ją przechowywać oraz transportować w dowolny zakątek kuli ziemskiej.

Taka jest AZD1222, trzecia już szczepionka przeciwko koronawirusowi opracowana przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

Jej skuteczność wynosi od 62 do prawie 90 procent. Zdaniem jej twórców stanowi ochronę przed infekcją dla osób w różnym wieku, w tym również - co bardzo ważne - dla osób starszych.

Jej twórcy zaobserwowali niecodzienne zjawisko związane z tą szczepionką. Otóż jej skuteczność rosła w grupie tych ludzi, którym najpierw podano połowę dawki, a następnie całą dawkę. W tym wypadku skuteczność osiągnęła prawie 90 procent.

Jak na razie nie wiadomo, skąd bierze się taka różnica w skuteczności. Pewne jest to, iż do wykonania kolejnych dawek szczepionki będzie potrzebne mniej specyfiku.

Lada dzień szczepionka AZD1222 trafi do brytyjskiego urzędu, który dopuszcza leki do użytku i jeszcze w grudniu może być podana pierwszym pacjentom.

DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!

Jak była mowa, ta szczepionka jest najtańsza, w porównaniu z konkurencją. Kosztuje tylko kilkanaście złotych i jest pięciokrotnie tańsza od szczepionki firmy Pfizer i niemal dziesięciokrotnie tańsza od specyfiku Moderny.

Ponadto szczepionka AZD1222 nie musi być przechowywana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, można ją więc składować w zwykłej lodówce.

Jest to o tyle ważne, że kraje, które zdecydują się na zakup szczepionki Pfizera czeka problem z tworzeniem punktów jej przechowywania. Nie ma bowiem, poza laboratoriami, chłodni dających możliwość składowania leków w temperaturach minus 70 stopni Celsjusza.

Powstała też przy użyciu sprawdzonych technologii, których użyto między innymi przy opracowywaniu specyfiku przeciwko cholerze. W przypadku dwóch innych wymienionych szczepionek użyto eksperymentalnych technik.

Prace nad szczepionką AZD1222 trwały 10 miesięcy, a w testach klinicznych uczestniczyło około 20 tysięcy ochotników z Wielkiej Brytanii oraz Brazylii.

W grupie tych, którzy dostali dwie dawki AZD1222, zachorowało 30 osób, a w grupie otrzymujących placebo - 101 osób.

Szczepionka będzie mogła być przechowywana, transportowana i dystrybuowana w temperaturze 2-8°C, przez co najmniej 6 miesięcy, umożliwiając łatwe jej wykorzystanie w obecnych warunkach systemów ochrony zdrowia.

Nie odnotowano żadnych ciężkich zdarzeń niepożądanych związanych ze szczepieniem - AZD1222 była dobrze tolerowana, niezależnie od schematu dawkowania. Analiza okresowa wyników została zgłoszona do publikacji w recenzowanym czasopiśmie naukowym.

DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!

Perspektywa nisko-dawkowego schematu dawkowania AZD1222 oznacza, że na podstawie istniejącej umowy z Komisją Europejską dotyczącej dostawy 400 milionów dawek AZD1222 w Europie, możliwości dostaw mogłyby się powiększyć, umożliwiając większej liczbie osób w Europie i na świecie szybkie zaszczepienie się.

Brytyjski rząd już zamówił 100 milionów dawek tego preparatu, a ponieważ do uzyskania ochrony trzeba przyjąć dwie dawki, stąd wspomniany zakup wystarczy dla 50 milionów ludzi.

TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto