Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kupić swoje?

Leszek Grabowy
OCICE, gmina Bolesławiec Antoni Struś w roku 1974 wprowadził się do zniszczonego podczas pożaru domu. Rok później wystąpił do ówczesnego naczelnika gminy z prośbą o sprzedaż pogorzeliska.

OCICE, gmina Bolesławiec Antoni Struś w roku 1974 wprowadził się do zniszczonego podczas pożaru domu. Rok później wystąpił do ówczesnego naczelnika gminy z prośbą o sprzedaż pogorzeliska. Odmówiono mu, bo budynek przeznaczony został do rozbiórki. Stoi do dzisiaj.

Przez 28 lat pan Antoni doprowadził budynek do porządku. Na własny koszt i własnymi rękami naprawił dach, wyremontował pokoje, ponaprawiał popożarowe szkody. Gdy teraz, ponownie wystąpił do urzędu gminy o sprzedaż budynku, naliczono mu kwotę, której nie jest w stanie zapłacić.
Była ruina
- Kiedy wprowadziłem się tutaj, była to jedna wielka ruina – opowiada A. Struś. – Dach był zawalony i przykryty plandeką. Nie było prądu, okien, drzwi.
Tak mijały lata. Dom stał a pan Antoni zaczął go remontować. Naprawił dach, przykrył go eternitem. Doprowadził prąd i położył nową instalację elektryczną. Wstawił okna, wyremontował dwa pokoje i kuchnię.
- Sam wszystko robiłem – mówi A. Struś. – Po pracy wracałem do domu i remontowałem do późnych godzin nocnych. Za swoje pieniądze kupowałem materiały. Od gminy nie dostałem nic.
Miejsce na ziemi
Dziś dom, w którym mieszka pan Antoni nie wygląda atrakcyjnie, nie ma bieżącej wody i wielkich wygód, ale jak mówi A. Struś, jest to jego miejsce na ziemi.
- Kiedy w roku 2001 ponownie wystąpiłem do gminy o sprzedaż budynku, naliczono mi za niego ponad 11 tys. złotych. Kiedy zapytałem Franciszka Popka, skarbnika gminy, dlaczego tak dużo, powiedział mi, żebym przedstawił wszystkie rachunki na materiały. Skąd mam je wziąć? Przecież remontowałem dom ponad dwadzieścia lat? Wystarczy popatrzeć, ile się zmieniło...
Zarząd zdecyduje
Kiedy zapytaliśmy skarbnika gminy, skąd teraz A. Struś ma wziąć rachunki, Franciszek Popek odpowiedział:
- Na posiedzeniu zarządu gminy zaproponuję, żeby biegły wycenił wkład pracy pana Strusia. Od ceny domu odejmie się wtedy materiały i robociznę. Jeżeli zarząd zaopiniuje moją propozycję pozytywnie, cena budynku zmniejszy się o znaczną kwotę.
O finale sprawy poinformujemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto