MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fragmenty krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus znajdują się w kościołach Dolnego Śląska, m.in. w Wałbrzychu, Legnicy, Jeleniej Górze

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Relikwie drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu
Relikwie drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Najświętsze relikwie Chrześcijan można znaleźć w kilku parafiach na Dolnym Śląsku, m.in. w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, pod Legnicą, w Bolesławcu czy Lubaniu. To maleńkie drzazgi pochodzące z drzewa Krzyża Świętego. Do Wałbrzycha relikwie Męki Pańskiej trafiły 23 lata temu dzięki zabiegom biskupa Tadeusza Rybaka, ordynariusza diecezji legnickiej, kiedy proboszczem był Andrzej Raszpla. W Bolesławcu można się do nich modlić oglądać od 300 lat!

Spis treści

Obecnie najświętsze relikwie Chrześcijan znaleźć można w różnych kościołach na całym świecie, także w Polsce. Na Dolnym Śląsku relikwie posiadają:

  • Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu
  • Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
  • Parafia Świętej Trójcy w Lubaniu
  • Bazylika Wniebowzięcia NMP, bazylika św. Mikołaja w Bolesławcu
  • Bazylika Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu
  • Parafia Wniebowzięcia NMP w Wojcieszowie

Sprowadzenie do Wałbrzycha relikwii Drzewa Krzyża Świętego wiąże się z budową kościoła na Podzamczu

Budowa kościoła na wałbrzyskim Podzamczu trwała blisko 20 lat i zakończyła się w 2000 roku. Pierwotna koncepcja zakładała, że świątynia będzie znacznie wyższa, niż obecna. Prace wspierali wierni parafianie. Kiedy w końcu dobiegła końca zapadła decyzja, że zostanie ona poświęcona Krzyżowi Świętemu. I właśnie taką nazwę zyskało obecne Sanktuarium w Wałbrzychu. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego na Podzamczu.

Relikwie drzewa Krzyża Świętego pojawiły się tu za sprawą ówczesnego proboszcza, śp. ks. Andrzej Raszpli za wstawiennictwem bp. Tadeusza Rybaka, ordynariusza diecezji legnickiej, pod którą podlegał Wałbrzych (nie było jeszcze Diecezji Świdnickiej) o wstawiennictwo w Watykanie.

Relikwie Drzewa Krzyża Świętego uroczyście wprowadzono do kościoła na Podzamczu 14 września 2000 roku. Relikwiarz z fragmentem Krzyża Chrystusa umieszczono w bocznym ołtarzu, gdzie znajduje się też dokument podpisany przez Watykan, potwierdzający autentyczność relikwii krzyża.

W Wałbrzychu znajdują się także relikwie świętego Jana Pawła II

Warto dodać, że konsekracji Kościoła dokonał 17 września 2000 biskup Tadeusz Rybak. A po tym, jak ustanowiono Diecezję Świdnicką, w 2006 toku biskup Ignacy Dec ustanowił podzamczański kościół Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Kolejnym przełomowym rokiem w historii świątyni jest 2011 rok, kiedy to arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przekazał do kościoła relikwie Jana Pawła II.

Relikwie drzewa Krzyża Świętego w Jeleniej Górze

Relikwiarz, podobnie jak w Wałbrzychu ma kształt krzyża, umieszczony jest nad tabernakulum w ołtarzu głównym, w pancernej kapsule szklanej. Zrobiono go ze srebra, ze złotymi zdobieniami. Autentyczność relikwii została potwierdzona oryginalną pieczęcią, która jest w kapsule i certyfikatem Stolicy Apostolskiej.

Relikwie drzewa Krzyża Świętego w Parafii Świętej Trójcy w Lubaniu

Jak czytamy w Gościu Niedzielnym, wiadomo tylko tyle, że jest tam "relikwiarz i że w środku znajdują się relikwie Krzyża Świętego. Nie mamy jednak żadnego opracowania naukowego na ten temat. Historycy nie zbadali do tej pory, kiedy i dlaczego pojawiły się one w Lubaniu. Relikwiarz jest barokowy". Świątynia liczy sobie ponad 150 lat)

Relikwie w Bazylice Wniebowzięcia NMP i kościele św. Mikołaja w Bolesławcu

Jak informuje parafia,

"Relikwie zostały przywiezione do Bolesławca ze Stolicy Apostolskiej już w roku 1737, oprawione w specjalny relikwiarz w kształcie krzyża. Kronikarz E. Wernicke napisał notkę świadczącą o kulcie relikwii z tamtego czasu: Relikwia została zamknięta w posrebrzanym krzyżu, a 21 lutego 1738 była po raz pierwszy wystawiona i dana do ucałowania, co powtarza się we wszystkie święta

.

Bazylika Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu

Początki Legnickiego Pola sięgają czasów odnalezienia zwłok księcia Henryka przez św. Jadwigę, która rozpoznała ciało (bez głowy) po 6 palcach u lewej nogi. Pamiątką po tym wydarzeniu jest kościół, który ufundowała właśnie święta Jadwiga. To ona sprowadziła tutaj Benedyktynów z Czech i podarowała im relikwie Krzyża Świętego.

Relikwie drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu

Fragmenty krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus znajdują si...

Krzyż prawdziwy

Odnalezienie Krzyża Świętego, na którym umarł Jezus Chrystus przypisuje się Świętej Helenie, matce cesarza Konstantyna, która udała się do Jerozolimy w 326–28. W czasie podróży pomagała biednym i odnalazła trzy krzyże, których użyto na Golgocie podczas krzyżowania Jezusa i złoczyńców. Św. Helena podzieliła krzyż na trzy części i ofiarowała Jerozolimie, Rzymowi i Konstantynopolowi. Później drzazgi Świętego Krzyża trafiały do róznych kościołów na całym świecie.

Zobacz też

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto