Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Draka o śmieci

Marek Łętowski
- To czego, dowiedziałem się od projektantów i inwestorów nieco mnie uspokoiło - stwierdził Henryk Żak, nadleśniczy z Chocianowa. Fot. M. Łętowski
- To czego, dowiedziałem się od projektantów i inwestorów nieco mnie uspokoiło - stwierdził Henryk Żak, nadleśniczy z Chocianowa. Fot. M. Łętowski
(BOLESŁAWIEC) W sali konferencyjnej „wieżowca” odbyła się wczoraj rozprawa cywilna. Stronami były gminy wiejska i miejska Bolesławiec oraz Lasy Państwowe i mieszkańcy Trzebienia, którzy nie chcą drugiego ...

(BOLESŁAWIEC) W sali konferencyjnej „wieżowca” odbyła się wczoraj rozprawa cywilna. Stronami były gminy wiejska i miejska Bolesławiec oraz Lasy Państwowe i mieszkańcy Trzebienia, którzy nie chcą drugiego etapu budowy wysypiska śmieci.

Starostwo powiatowe jest instancją, która podejmie ostateczną decyzję na temat dalszej rozbudowy wysypiska śmieci w Trzebieniu. Aby rozwiać wszelkie obawy, starostwo doprowadziło do rozprawy administracyjnej. Przewodniczył jej naczelnik wydziału architektoniczno - budowlanego Krzysztof Pańczak.
Już kilka lat temu, założono drugi etap rozpoczętej budowy wysypiska.
- Od początku było wiadomo, że jeśli znajdziemy pieniądze, to rozbudujemy wysypisko - mówi wójt gminy wiejskiej Kazimierz Gawron. - Teraz pojawiła się niepowtarzalna okazja zakończenia inwestycji.
Inwestycja finansowana jest z pieniędzy obydwu gmin oraz funduszu Phare. Henryk Żak reprezentował Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Chocianów ze wszystkich stron sąsiaduje z wysypiskiem i terenem, na którym ma być ono rozbudowane. Obawy leśników dotyczyły rozwiewania śmieci i przedostawania się ścieków do wód gruntowych. Mówiono też o zabezpieczeniu fauny i flory.

Będzie bezpiecznie...
... odpowiadali projektanci z firmy „Ekosystem”. Wszystkie ścieki zostaną odprowadzane do oczyszczalni. To, co zostanie przywiezione będzie kompostowane, izolowane i obciążane. Zapachy będą dezodorowane. Po śmieciach jeździ kompaktor ubijający luźne śmieci. A na nich leżą siatki zabezpieczające.
- Pięć lat temu była tam pustynia - odpowiadał K.Gawron. - Dziś są rośliny i gatunki chronione zwierząt. To zjawisko pozytywne. Przyroda sama się regeneruje pomimo obecności wysypiska.
Stroną w rozprawie był również Zbigniew Borzęcki. Reprezentował mieszkańców Trzebienia, którzy niepokoją się zwiększonym ruchem i rozsypywaniem śmieci po drodze. - Jeden z mieszkańców na zlecenie leśników zbierał śmieci wzdłuż drogi i nazbierał tego cztery furmanki - opowiadał. Efekty rozprawy poznamy wkrótce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto