Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Uważaj w sklepach!

Tomasz Woźniak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Hołod
Legniczanka Jolanta Kuberska kupuje mięso w wielu sklepach. Jak zauważyła, im dalej od centrum miasta, tym sprzedawcy swobodniej podchodzą do jednorazowych rękawiczek używanych przy pakowaniu mięsa. A to jest wymóg!

Nie można towaru bez opakowania brać w gołe ręce i podawać klientowi. Inspektorzy sanepidu przyznają: naruszeń zasad higieny w sklepach jest coraz mniej. A jednak się zdarzają.

W Lubinie coraz częściej pojawiają się praktyki nieprawidłowego mielenia mięsa w sklepie. Inspektorzy karali mandatami przypadki jego mielenia na zapas, choć można jedynie na oczach klienta. Takie przypadki zdarzają się w małych zakładach mięsnych.

Nowością, z którą mają problemy niektóre sklepy, jest znakowanie wołowiny. Mięso musi mieć numer ubojni i zakładu, w którym podzielono mięso, oraz na ladzie podany kraj pochodzenia. Za brak tych oznakowań lubińscy inspektorzy także karali sprzedawców. Ale nie potwierdziły się żadne sygnały o ważeniu mięsa surowego i wędlin na tej samej wadze. Podczas zakupów kontrolowanych takich uchybień inspektorzy nie wykrywają: są znani sprzedawcom.

W Bolesławcu inspektorzy sanepidu odkryli w jednej z piekarń brudne, zagrzybione ściany i sufity. W zawilgoconym pomieszczeniu produkowano bułkę tartą. Wydali zakaz wprowadzenia produktu do obrotu. Ponadto w piekarniach były brudne kosze na chleb, zaś na gotowych bochenkach brakowało informacji o składzie surowca. W jednym z dużych sklepów spożywczych w Bolesławcu pracownicy sanepidu stwierdzili, że lady chłodnicze i regały lepią się od brudu, a do sprzedaży oferowano sery z oznakami pleśni. Świeże mięso leżało razem ze zmrożonym. Nie było też bieżącej wody.

W Wałbrzychu na zapleczu dwóch sklepów inspektorzy wykryli przepełnione kontenery na śmieci. Odpady leżały tuż przy podjazdach dla samochodów dostawczych. Innym drastycznym przypadkiem była przyczepa gastronomiczna na placu budowy. Nie miała podłączonej wody bieżącej, a sprzedawcy pracowali w brudnych fartuchach i podawali posiłki brudnymi rękami.

We Wrocławiu zdarza się, że nie jest myty sprzęt do porcjowania nabiału i wędlin.
- Zauważamy, że problemy z higieną w sklepach czy restauracjach biorą się z dużej rotacji pracowników - dodaje Małgorzata Groman z wrocławskiego sanepidu. - Często to młodzi ludzie, studenci, którzy po krótkim okresie zmieniają pracę, nie mają potrzebnych w tej branży nawyków.

Współpr.: ALKA, CH

Mięso można ugotować, ale wędlin już nie!
Z dr inż. technologii żywności Joanną Trafiałek rozmawia Tomasz Woźniak

Dlaczego w sklepach z żywnością, szczególnie z mięsem sprzedawcy używają rękawiczek?
Ponieważ mięso i produkty mięsne są podatne na rozwój drobnoustrojów, takich jak salmonella, yersinia enterocolityca czy kamphylobakteria, które mogą spowodować po spożyciu ostre zatrucie pokarmowe, wymioty i biegunkę, a nawet potrzebę hospitalizacji.

Z tego powodu produkty nieopakowane powinny być podawane za pomocą rękawiczek. Należy przy tym pamiętać i zwracać uwagę, że osobnych rękawiczek używamy do wędlin, osobnych do mięsa surowego oraz do sera. Podobnie jak oddzielnych desek, noży i lad chłodniczych dla tych trzech grup produktów. W języku fachowym mówi się o ochronie przed zakażeniem krzyżowym, czyli zakażeniem żywności przez urządzenia do ich sprzedaży, otoczenie sprzedaży oraz przez samych sprzedawców.

Jak klient po kupieniu mięsa może uchronić się przed szkodliwymi drobnoustrojami?
Najlepszym sposobem jest poddanie mięsa obróbce termicznej, czyli gotowanie bądź smażenie.

A wędliny? Czy wystarczy ich umycie w ciepłej wodzie?

Nie powinno się ich w ogóle myć. Są produktem gotowym do spożycia i w założeniu bezpiecznym dla zdrowia, więc z reguły nie będą gotowane ani smażone. Dlatego tak ważne jest ze strony sprzedawców przestrzeganie zasad rozdzielania nieopakowanych produktów od opakowanych, przetworzonych od nieprzetworzonych i częste zmienianie rękawiczek podczas ich sprzedawania.

Podyskutuj na forum:
Czy w Twojej okolicy sprzedawcy przestrzegają zasad higieny?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto