MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do wojska za Nysę

PIG, WIK
Fot. Sławomir Piguła
Polacy są chętni, aby pójść do niemieckiego wojska. Jest szansa, że po zmianie przepisów będzie to możliwe

Podczas kwietniowej rekrutacji do zawodowej służby wojskowej w Budeswehrze, zgłosiło się w całych Niemczech 400 kandydatów, na 4 tys. wolnych etatów. Niemcy służyć w swojej armii nie chcą. Za to do służby, w wojsku naszych zachodnich sąsiadów chcą wstępować Polacy. I będzie to możliwe. Budestag już niedługo ma przegłosować plan reformy niemieckiej armii, który między innymi zakłada możliwość służby zamieszkałych w Niemczech cudzoziemców.
Zmiany musi przegłosować parlament. Zakładają one, że do służby w Bundeswehrze nie będzie już potrzebne niemieckie obywatelstwo. Wystarczy stały meldunek w Niemczech. To jedna z wielu zmian w armii niemieckiej, która ma stać się w pełni profesjonalna. Z powodu oszczędności skurczy się z 240 do 185 tys. żołnierzy.
Niemcy nie palą się do pójścia w kamasze własnej armii, choć warunki służby i płace są bardzo dobre. Do niemieckiego wojska chętnie za to zgłaszali by się Polacy. - Gdyby była taka możliwość, poważnie bym się zastanowił nad wstąpieniem do Budeswehry – mówi 22 – letni Krzysztof z Bolesławca.
Robert Hinc, który wyjechał z Polski razem z rodzicami ze względu na niemieckie pochodzenie w 1993 roku, jest wojskowym. – Mieszkamy w Norymberdze. Skończyłem szkołę, z pracą było różnie. Nie chciałem zasilać szeregów bezrobotnych. Powołali mnie do wojska i tak już zostałem. Teraz nie żałuję – przyznaje Robert Hinc. Jednak ze służbą Polaków w niemieckiej armii nie będzie tak łatwo. A to za sprawą naszego resortu obrony. MON zapowiedziało, że polskie władze będą chętnym robić problemy. Według polskiego prawa obywatel, który chce służyć w obcym wojsku, musi uzyskać zgodę MSWiA lub MON oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Według ministerstwa, polski obywatel powinien służyć w polskiej armii.
- Jeżeli będę chciał służyć w niemieckiej armii, a oni zechcą mnie wziąć w kamasze, to raczej nie będę miał z tym kłopotów. W najgorszym przypadku zrzeknę się polskiego obywatelstwa - wyjaśnia Jarek z Bolesławca. Szeregowy zawodowy zarabia w Bundeswehrze 1100 euro na rękę, czyli ponad 4 tys. zł - w Wojsku Polskim ma 2 tys. zł. Kapral dostaje 1300, a kapitan 1800 euro - w Polsce płacą kapralowi ok. 2,4, a kapitanowi 3,5 tys zł.
Niemieccy żołnierze dostają również tzw.,, mundurówki” . To kwota ok. 1500 euro, wypłacana raz w roku oraz dodatki na dzieci, żonę i na mieszkanie – to kwota kilkuset euro miesięcznie.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto