MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek z żelaza

Krzysztof Gniewkowski
Rzeźba stoi na wzgórzu przy ulicy Lubańskiej. Zdaniem jej twórcy to szczególne miejsce.

   FOT. KRZYSZTOF GNIEWKOWSKI
Rzeźba stoi na wzgórzu przy ulicy Lubańskiej. Zdaniem jej twórcy to szczególne miejsce. FOT. KRZYSZTOF GNIEWKOWSKI
Egzotyczny model pozował artyście do rzeźby Jezusa na krzyżu milenijnym Ten symbol wiary, górujący nad wieżowcami powstał dzięki szczodrości mieszkańców Bolesławca - mówi ksiądz dziekan Edward Bober.

Egzotyczny model pozował artyście do rzeźby Jezusa na krzyżu milenijnym

Ten symbol wiary, górujący nad wieżowcami powstał dzięki szczodrości mieszkańców Bolesławca - mówi ksiądz dziekan Edward Bober. Wzorem postaci Chrystusa był czarnoskóry Eric Alira

Autorem rzeźby Chrystusa na Krzyżu Milenijnym jest mieszkający w Szklarskiej Porębie znany rzeźbiarz Zbigniew Frączkiewicz. Modelem był pochądzący z Afryki Eric Alira, zięć artysty.
- Ksiądz Edward Bober i komitet budowy krzyża zaproponowali mi taką realizację. Od początku wiedzieliśmy, że ma to być postać silna i mocna - wspomina pan Zbigniew.
Artysta stworzył z gliny model. Po zaakceptowaniu projektu powstał gliniany siedmiometrowy posąg. Na nim zrobiono gipsowy negatyw, z niego dopiero odlewano w brązie rzeźbę. Większość prac toczyła się w pracowni artysty w Szklarskiej Porębie. Brązowy posąg powstał w odlewni pod Poznaniem.
- Najgorsze było zimno - mówi pan Zbigniew. - Pracowałem w nieogrzewanym warsztacie, mając ręce cały czas w mokrej glinie.
Rzeźba Zbigniewa Frączkiewicza stoi na wzgórzu przy ulicy Lubańskiej. Zdaniem jej twórcy to szczególne miejsce.
- To bardzo ekspresyjna rzeźba - uważa pan Zbigniew.
- W tym miejscu ma ogromną siłę oddziaływania. Liczę na to, że będzie mocno działać na psychikę oglądających krzyż milenijny.
Frączkiewicz jest nie tylko rzeźbiarzem. Zajmuje się także grafiką komputerową, rysunkiem, fotografią i projektowaniem małej architektury. Jego rzeźby można podziwiać w Niemczech i Włoszech. Każdy kto wjeżdżał kiedyś do Lubina, pamięta pewnie nazwę miasta ułożoną z wielkich kamiennych liter. Ich twórcą jest właśnie Zbigniew Frączkiewicz. Najsłynniejsze jego dzieła to cykl “Ludzie z żelaza”, który do dziś można podziwiać w Szklarskiej Porębie.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto