Czepialski jak Mucha - Autor i bohater książki będą walczyć ze sobą w sądzie o prawdę

Ilona Parejko (BEŁ)
Nie stać mnie na zapłacenie 10 tysięcy odszkodowania. Ze sprzedaży książki dostałem zaledwie tysiąc złotych – zaklina się Dariusz Mucha. FOT. BERNARD £ÊTOWSKI
Nie stać mnie na zapłacenie 10 tysięcy odszkodowania. Ze sprzedaży książki dostałem zaledwie tysiąc złotych – zaklina się Dariusz Mucha. FOT. BERNARD £ÊTOWSKI
Udostępnij:
Józef Burniak złożył w sądzie pozew przeciwko Dariuszowi Musze, autorowi „Samorządu dla mas”. Domaga się konfiskaty całego nakładu i 10 tys. zł zadośćuczynienia.

Józef Burniak złożył w sądzie pozew przeciwko Dariuszowi Musze, autorowi „Samorządu dla mas”. Domaga się konfiskaty całego nakładu i 10 tys. zł zadośćuczynienia. – Mucha kłamie – mówi Burniak

Książka trafiła do bolesławieckich księgarń miesiąc temu. Opisuje historię lokalnego samorządu. Pojawia się w niej wiele nazwisk miejscowych polityków. Autor opisuje ich perypetie, często w nie najlepszym świetle. Najbardziej urażony poczuł się Józef Burniak – obecnie radny, niegdyś prezydent Bolesławca. Twierdzi, że autor przytacza nieprawdziwą historię dotyczącą jego osoby.

Rzekomy wyrok
– Zarzuca mi, że byłem skazany, dostałem wyrok w zawieszeniu i wystąpiłem do sądu o wymazanie go z akt. To nieprawda. Żadnej sprawy karnej w sądzie nie miałem – zaznacza.
Dlatego domaga się od autora książki oficjalnych przeprosin, 10 tysięcy złotych odszkodowania i przekazania pieniędzy ze sprzedaży publikacji na cele społeczne. Zdaniem byłego prezydenta, Mucha mści się na nim za to, że nie dopuścił, aby w 1998 roku został wiceprezydentem miasta. Jak zaznacza, nie miał kwalifikacji, żeby pełnić tę funkcję. – Wiele razy złośliwie wytykał mi rzekomy wyrok – mówi Burniak.

Nie figuruje w rejestrze
Mucha przytoczył w „Samorządzie dla mas” własną rozmowę z Burniakiem z 1998 roku. Miał go w niej spytać o to, czy ma w życiorysie wyrok skazujący w zawieszeniu. „Tak, ale nie figuruję w rejestrze skazanych, gdyż miało to miejsce na początku lat dziewięćdziesiątych, a okres karencji minął mi teraz, przed wyborami, i sam wystąpiłem o zatarcie skazania do sądu, aby móc spokojnie być radnym.” – taką odpowiedź Burniaka możemy przeczytać w książce.
– Napisałem prawdę i po prostu przywołałem własne słowa pana Burniaka – zapewnia autor.

Czym jest „zatarcie skazania”?
* Mecenas Tomasz Weigt
– Zgodnie z art. 107 § 4 kodeksu karnego w razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat. Jeśli orzeczono środek karny, to zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem lub darowaniem. Skutek zatarcia jest taki, że karany może twierdzić, że nigdy nie był karany i w rejestrach sądowych nie figuruje już jako karany.

Burniak pozywa Muchę
Pierwszy raz panowie spotkali się w sądzie w 2001 roku. Burniak zażądał zadośćuczynienia za stwierdzenie Muchy (wtedy radnego) podczas sesji rady miejskiej. Mucha nazwał prezydenta Burniaka kłamcą i oszustem. Chodziło o remont pomnika Kutuzowa. Mucha twierdził, że kłamstwem jest jakoby firma Polfa chciała się dołożyć do renowacji zabytku i zarzucił władzy brak biegłości w staraniu się o unijne pieniądze. Ostatecznie Polfa dała 100 tys. zł. Sąd warunkowo umorzył postępowanie, powołując się na znikomą szkodliwość czynu. Rok później, kiedy Burniak zamierzał zostać posłem, Mucha zarzucił mu, że w trakcie kampanii wyborczej, woził służbowym autem „bojówki SLD”. Sąd nakazał Musze przeprosić Burniaka.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie