MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Brak dawców

Anna Gryń
- Bardzo brakuje nam dawców rzadkich grup krwi - mówi Iwona Nowicka. FOT. PAWEŁ MIZERSKI
- Bardzo brakuje nam dawców rzadkich grup krwi - mówi Iwona Nowicka. FOT. PAWEŁ MIZERSKI
BOLESŁAWIEC Po interwencji dyrektorów szpitala, punkt krwiodawstwa nie zostanie zlikwidowany. Jednak wciąż brakuje dawców. Czy wystarczy jej dla wszystkich potrzebujących? Bolesławiecki punkt podlega ...

BOLESŁAWIEC

Po interwencji dyrektorów szpitala, punkt krwiodawstwa nie zostanie zlikwidowany. Jednak wciąż brakuje dawców. Czy wystarczy jej dla wszystkich potrzebujących?

Bolesławiecki punkt podlega stacji krwiodawstwa w Wałbrzychu. Bardzo mała liczba pobrań - zaledwie 1500 rocznie - postawiła pod znakiem zapytania funkcjonowanie placówki. - Po naszej interwencji, dyrektor w Wałbrzychu odstąpił od zamknięcia - mówi Urszula Fuchs, kierowniczka działu rozliczeń SP ZOZ. - Punkt zostanie, trzeba jednak ograniczyć zatrudnienie.
Jak zachęcić dawców do honorowego oddawania krwi? Dyrekcja szpitala zamierza zwrócić się z apelem do zakładów pracy, żołnierzy i policjantów. Bywa bowiem, że ten cenny płyn trzeba sprowadzać z odległych miejscowości. Najpopularniejsza, a zarazem najbardziej potrzebna jest grupa "0" oraz wszystkie z odczynnikiem Rh-.

- Bardzo rzadkie są grupy B i AB - mówi Iwona Nowicka, kierowniczka laboratorium - ale jeszcze się nie zdarzyło, aby nasz bank krwi opustoszał całkowicie. Zawsze jest kilka worków w zapasie. Jednak kiedy pomocy potrzebuje np. dwóch pacjentów z rzadką grupą, krew musimy sprowadzać. Karetki jeżdżą do Lwówka, Lubania, Zgorzelca, często do Wałbrzycha, Wrocławia.

Kto dawcą?

Wystarczy być w wieku od 18. do 65. lat i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jego stan stwierdzi szpitalne laboratorium. Przy okazji, każdy dawca sporo dowie się o swoim organizmie, dokładnie pozna swój stan zdrowia, morfologię, grupę krwi.

Skomplikowana sytuacja

Kazimierz Sutryk

przewodniczący rejonowej rady Honorowych Dawców Krwi w Bolesławcu
Brak krwi to nie wina bolesławieckich krwiodawców. To sprawa bardziej skomplikowana. Gdyby cała krew, którą oddajemy, została w naszym mieście, to szpital miałby jej stały zapas. Ale to Dolnośląskie Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu decyduje, gdzie nasza krew pojedzie.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto