Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bolesławiec: Pamiętamy o zesłańcach na Sybir…

ARO
- Dziś mija 7 lat odkąd Gimnazjum Samorządowe nr 2 nosi imię Polaków Zesłanych na Sybir. Imię to nie jest tylko zaszczytem - jest przede wszystkim obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, których udziałem stała się krwawa golgota wschodu. Dzisiejszy dzień to też 78. rocznica Pierwszej Masowej Zsyłki na Sybir – powiedziała dyrektor SP nr 2 Irena Sikora-Kołodyńska, podczas rocznicowej uroczystości z okazji nadania imienia szkole.

-

Uważam, że w życiu każdego człowieka są chwile i wydarzenia niezwykłe, które na stałe zapisują się w jego pamięci. Są również chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe skłaniające do refleksji i przemyśleń. Mamy teraz okazję do rozpamiętywania tego co było, co jest i do snucia wizji tego co będzie. Okazje tego typu nie zdarzają się codziennie. Są to wydarzenia, na które czeka się latami. Dzisiejsza rocznica jest tego dowodem

– podkreśliła dyrektor I. Sikora-Kołodyńska.

Uroczystość była również okazją do wyróżnienia Heleny Kowal Odznaką Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego oraz tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska „CIVI HONORARIO”.  W imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego uroczystej dekoracji dokonał prezydent Bolesławca Piotr Roman.
Należy wspomnieć, że w 2013 roku Helena Kowal została również uhonorowana odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Helena Kowal rozpowszechnia nie tylko kulturę, ale też dba, aby młode pokolenia nie zapominały o historii Polski. Często zapraszana jest na spotkania z młodzieżą szkolną, wygłaszając prelekcje o Katyniu i Syberii. To zaangażowanie ma podłoże osobiste, ponieważ jej ojciec Franciszek Zadroga był jedną z ofiar Katynia, a ona sama wraz z matką została deportowana na Sybir. Tamtejsze przeżycia wywarły głębokie piętno na jej osobowości, ucząc życzliwości, społecznego zaangażowania i pokory. Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu im. Polaków Zesłanych na Sybir przyznało Helenie Kowal „Honorowy tytuł wychowawcy i nauczyciela”.
Warto przypomnieć, że głównym założeniem programu edukacji historycznej i obywatelskiej w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir jest przedstawienie uczniom najważniejszych zagadnień historycznych w odniesieniu do tematyki związanej z patronem szkoły, przy jednoczesnym kształtowaniu u nich odpowiednich postaw. Dużą uwagę poświęca się również budzeniu pamięci o Kresach i uświadamianiu uczniom, jak istotną rolę w formowaniu się naszej kultury i bytu narodowego odegrały wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej. Program zakłada integrację szkoły ze środowiskami Sybiraków i Kresowian.

W piątek, 9 lutego 2018 roku, przedstawione przez uczniów „żywe obrazy” na temat tragicznych losów ofiar "nieludzkiej ziemi" rosyjskiej oraz zaprezentowany program słowno-muzyczny przybliżył zgromadzonym w auli szkoły wymiar cierpienia i bólu zesłanych na Sybir. W rocznicowej uroczystości uczestniczyli Sybiracy, władze Związku Sybiraków, przedstawiciele samorządów lokalnych, stowarzyszeń i organizacji, społeczność szkoły – rodzice, uczniowie i nauczyciele oraz przyjaciele szkoły.
Więcej na www.boleslawiec.eu

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto