Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piechowice przejęły od PKP dworzec i planują remont budynku a potem urządzenie w nim Stacji Kultury i Turystyki

Alina Gierak
Alina Gierak
Dworzec w Piechowicach pochodzi z 1891 roku. Od wielu lat budynek stał pusty i poddał w ruinę.
Dworzec w Piechowicach pochodzi z 1891 roku. Od wielu lat budynek stał pusty i poddał w ruinę. Eliza Ciepielewska
Dworzec PKP w Piechowicach przestanie straszyć. Budynek przejął samorząd i zapowiada jego remont. W dawnym dworcu ma działać placówka kulturalna o nazwie Stacja Kultury i Turystyki. Podobne Stacje z powodzeniem funkcjonują w Szklarskiej Porębie, Świeradowie-Zdroju i Karpaczu. W Piechowicach połączą funkcje związane z obsługą ruchu kolejowego z działalnością kulturalną.

Spis treści

Zabytkowy dworzec w Piechowicach

Dworzec PKP w Piechowicach został otwarty w roku 1891. Obecnie nie pełni już swojej funkcji i powoli popada w ruinę. Jego rolę przejęła wiata przystankowa stojąca przy peronie pierwszym.

Dworzec leży przy linii kolejowej nr 311 łączącej Jelenią Górę ze Szklarską Porębą i dalej z Republiką Czeską. Trasa jest czynna w ruchu pasażerskim, a w Piechowicach zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Dolnośląskich, w tym w bezpośredniej relacji do Wrocławia.

Turyści dziwią się, że taki ładny budynek nie jest użytkowany i wygląda coraz gorzej, To nie jest dobra wizytówka miasta. Ma to się jednak zmienić.

Samorząd przejął dworzec w Piechowicach

Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA, poinformował niedawno, że w ostatnim czasie kolej przekazała lokalnemu samorządowi budynek dworca Piechowice.

Zdaniem samorządu, stan techniczny budynku jest dobry. Wymaga on jednak przeprowadzenia prac remontowych. Zlecone zostało już przygotowanie projektu robót przy pokryciu dachu.

Remont dworca ma być sfinansowany ze środków własnych gminy oraz dofinansowanie z rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Polski Ład dla Kultury”.

Stacja Kultury i Turystyki w Piechowicach

Miasto planuje zorganizować na terenie dworca placówkę kulturalną o nazwie Stacja Kultury i Turystyki.

W budynku znaleźć mają się

  • informacja turystyczna,
  • sala multimedialna,
  • kino
  • ew. sala wystawowa i restauracja,
  • biblioteka,
  • sala zajęć edukacyjnych
  • ekspozycja o charakterze historycznym.

W budynku pozostaną pomieszczenia dyspozytora ruchu PKP Polskich Linii Kolejowych oraz poczekalnia dla podróżnych i ogólnodostępna toaleta.

Aktualnie wewnątrz dworca pracują służby PLK. Na kolejnych dwóch kondygnacjach znajdują się natomiast pomieszczenia mieszkalne.

Zamieniają dworce w stacje kultury

Piechowice to niejedyny samorząd w naszym regionie, który zamienia stację PKP na stację kultury. Kilka lat temu zrobił to Karpacz. W tym mieście w dawnym dworcu działa Miejskie Muzeum Zabawek im. Henryka Tomaszewskiego.

W Szklarskiej Porębie w zabytkowych pomieszczeniach dworca PKP „Szklarska Poręba Górna” stworzyli 4Peron. Pomieszczenia dworca z 1902 roku zyskały niepowtarzalny klimat. To tu spotykają się mieszkańcy i turyści, artyści, literaci, historycy, podróżnicy, muzycy i filmowcy. Na 4Peronie działają 3 sale: widowiskowo- wystawiennicza, kinowa i konferencyjna.

W Świeradowie - Zdroju w budynku dawnego dworca działa od 2019 roku Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY. W Stacji Kultury, która przede wszystkim pełni funkcję miejscowego centrum kultury, mieszczą się między innymi: studio nagrań, pracownia fotograficzna, sale warsztatowe, sala widowiskowa oraz punkt informacji turystycznej.

W Kowarach będzie podobnie. Przez ponad 20 lat budynek dworca kolejowego w Kowarach czekał na lepsze czasy. Obiekt przejął samorząd i po trwającym półtora roku remoncie w 2023 roku został przekazany do użytku i będzie zagospodarowany do potrzeb mieszkańców i turystów. Powstanie tu Stacja Kowary a w niej Centrum Turystyczne, małe muzeum oraz biblioteka. Planowane jest połączenie funkcji kulturalnej i kolejowej.

Na razie trwają przygotowania do odbudowy kolejowego połączenia do Kowar i dalej, aż do Kamiennej Góry. Na liniach (308 i 345) szlak został oczyszczony. Kolejne etapy prac to usunięcie starego torowiska i położenie nowego. Burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska ma nadzieję, że do Kowar pociągi dojadą do pod koniec 2025 roku. Piękna poczekalnia już czeka na pasażerów w Stacji Kowary.

W Mysłakowicach, gdzie dworzec jest bliski ruiny, pociągi na trasie Jelenia Góra - Karpacz mają zatrzymywać się już w czerwcu. Rewitalizacja linii kolejowej nie obejmuje jednak prac w tym obiekcie.

Właścicielem dworca jest PKP i chce się go pozbyć. Spółka wystawiła na sprzedaż trzy niezabudowane działki w obrębie dworca oraz budynek dworcowy z przyszłym przeznaczeniem na usługi. Zainteresowana obiektem jest gmina Mysłakowice.

Dworzec stoi w centrum miejscowości, przy drodze wojewódzkiej, więc zależy nam na tym, by obiekt odzyskał swoją świetność i był wizytówką - mówił wójt gminy Mysłakowice, Michał Orman

Jeżeli nie znajdzie się prywatny inwestor, to gmina sama będzie rewitalizować dworzec. Chce przeznaczyć na ten cel środki z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej. Władze Mysłakowic chciałyby, aby w okolicy dworca powstały też miejsca parkingowe w systemie "parkuj i jedź".

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto