Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto bogate, nowoczesne, przyjazne

Monika Kwarta
O przyszłości Wałbrzycha rozmawiamy ze Stanisławem Kuźniarem, Prezydentem Miasta. - Panie Prezydencie, czy mógłby Pan powiedzieć, jakie działania inwestycyjne udało się zrealizować w ostatnim czasie i jakie są ...

O przyszłości Wałbrzycha rozmawiamy ze Stanisławem Kuźniarem, Prezydentem Miasta.

- Panie Prezydencie, czy mógłby Pan powiedzieć, jakie działania inwestycyjne udało się zrealizować w ostatnim czasie i jakie są najbliższe plany?

Do priorytetów można zaliczyć inwestycje związane z obwodnicą wałbrzyską, w ostatnim czasie oddaliśmy do użytkowania jej kolejny odcinek. Ukończenie wszystkich etapów jest planowane na koniec 2004 lub 2005 roku. Oczywiście nasze działania obejmuje również stan i bezpieczeństwo pozostałych dróg.
Niezwykle ważne, zwłaszcza dla potencjalnych inwestorów, są też inwestycje wodno – kanalizacyjne, na które w tym roku zaplanowaliśmy 15 mln złotych. Udało nam się już zrealizować kilka etapów prac związanych z regulacja koryta rzeki Pełcznicy, oddaliśmy już do eksploatacji współfinansowaną ze środków Banku Światowego oczyszczalnię ścieków wraz z kolektorem w Dziećmorowicach. Bardzo istotną kwestią jest także uzbrojenie Strefy Ekonomicznej. Jest to tylko niewielki fragment naszej działalności realizowanej w ramach Wieloletniego Programu Inwestycyjnego na lata 2001 – 2003, dlatego też zapraszam do szczegółowej lektury naszych publikacji

- Oferta inwestycyjna miasta jest bardzo bogata, tym bardziej że działalność Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przynosi wymierne efekty. Jakie jest zainteresowanie inwestorów tym terenem?

Pierwszy, pięcioletni etap działalności strefy oceniam bardzo pozytywnie. W wałbrzyskiej podstrefie wydano do tej pory zezwolenia na prowadzenie działalności dla 16 przedsiębiorstw, jest wśród nich także jeden z największych światowych koncernów – Toyota. Osobiście nadzoruję przebieg rozmów z japońskimi inwestorami, istnieje szansa, że będzie ich więcej.

- Co to oznacza dla mieszkańców?

Te przedsięwzięcia są już gwarancją utworzenia około 3300 miejsc pracy, natomiast docelowo w wałbrzyskiej podstrefie powinno znaleźć pracę ponad 5 tys. osób. Oczywiście do tego obrazu należy dodać wałbrzyskie firmy, które już nawiązały lub nawiążą współpracę z przedsiębiorstwami w Strefie. W ubiegłym tygodniu został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez Marszałka Sejmu RP na najbardziej przyjazną inwestorom gminę. Wałbrzych, wśród miast ponadstutysięcznych, zajął dwunaste miejsce.

- W ubiegłym roku opracowana została Strategia Rozwoju Miasta na lata 2001 – 2006, która określa wizję miasta w perspektywie najbliższych lat. Jakie cele postawili sobie Państwo w tej strategii?

Naszym nadrzędnym celem, jaki postawiliśmy w strategii, jest poprawa jakości życia mieszkańców Wałbrzycha. Aby to osiągnąć inwestujemy w mieszkańców miasta, staramy się rozwijać oświatę i kulturę. Innymi kluczowymi obszarami naszego zainteresowania jest budowa nowych zakładów poprzez rozwój infrastruktury. Tylko w ten sposób możemy stworzyć najlepszy klimat dla inwestorów. Staramy się aktywnie działać w kierunku ochrony środowiska i wykorzystać walory miasta. Generalnie zakładamy w Strategii Rozwoju Wałbrzycha rozwijanie podstawowych funkcji miasta. Po pierwsze chcielibyśmy by był to ośrodek oświatowo – kulturalny. Z drugiej strony wyobrażamy sobie Wałbrzych jako regionalny ośrodek usługowy i miasto czystych technologii. Po trzecie wreszcie ma to być regionalne centrum turystyki.
Jakim miastem według Pana powinien być Wałbrzych w najbliższej przyszłości?
To, jakim miastem będzie Wałbrzych nie zależy tylko ode mnie ale także od pracy radnych, aktywności wałbrzyszan, od powodzenia realizacji opracowanych programów. Będę współpracował z każdym, kto chce, aby nasze miasto było lepiej zarządzane, bezpieczniejsze, nowocześniejsze, bogatsze, przyjazne mieszkańcom i inwestorom. Pragnę, by nasi mieszkańcy byli dumni z przynależności do wałbrzyskiej wspólnoty.

- Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na boleslawiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto